Լավրովը Բայրամովի հետ զրույցում ընդգծել է Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը
Հունվարի 17-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ջեյհուն Բայրամովի միջև։ Նախարարները քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք արդիական հարցեր։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Ռուսական կողմն ընդգծել է հնարավորինս արագ Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Բարձր մակարդակի եռակողմ հայտարարության մեջ ամրագրված պարամետրերին համապատասխան։
Շոշափվել է նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ համապարփակ աշխատանքի վերսկսման կարևորությունը։

Лавров в разговоре с Байрамовым подчеркнул необходимость полного разблокирования Лачинского коридора
17 Январь, 20:09
17 января состоялся телефонный разговор между министрами иностранных дел России и Азербайджана Сергеем Лавровым и Джейхуном Байрамовым. Министры обсудили ряд актуальных вопросов двусторонней и региональной повестки дня. Об этом сообщает МИД России.
Российская сторона подчеркнула необходимость скорейшего полного разблокирования Лачинского коридора в соответствии с параметрами, установленными в Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года.
Также была затронута важность возобновления комплексной работы по урегулированию армяно-азербайджанских отношений.