«ՌԴ այլազգի քաղաքացիները պետք է մասնակցեն հատուկ ռազմական գործողությանը». Բաստիրկին
ՌԴ քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինի հայտարարել է, որ Ռուսաստանում մեծ թվով օտարերկրացիներ են ապրում, որոնք ՌԴ քաղաքացիություն են ստացել, սակայն զինվորական ծառայություն չեն անցնում։ «Այդ անարդարությունը պետք է վերացնել և ուղարկել հատուկ գործողության գոտի»,- հայտարարել է Բաստիրկինը։
Խոսքը Միջին Ասիայից և Անդրկովկասից եկածների մասին է, մասնավորապես՝ Տաջիկստանից, Ուզբեկստանից և Ղրղզստանից։ Բաստրիկինը նշել է, որ 2022 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ավելի քան 60 հազար ռուսական անձնագիր է տրամադրվել այդ երկրների քաղաքացիներին։ Այդ մասին հայտնում է «Ռոսսիյսկայա գազետան»։
Ավելի վաղ Պետդումայի ղեկավար Վոլոդինն առաջարկել էր երկրից փախած ռուսաստանցիներին զրկել ունեցվածքից։ Նա դա անվանել է «օրենք սրիկաների համար»։

«Иностранцы с гражданством Российской Федерации обязаны участвовать в специальной военной операции». Бастрыкин
13 Январь, 15:59
Председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин заявил, что в России проживает большое количество иностранцев, получивших российское гражданство, но не проходящих военную службу. "Эта несправедливость должна быть устранена и они должны быть отправлены в зону спецопераций", - сказал Бастрыкин.
Речь идет о выходцах из Средней Азии и Закавказья, в частности из Таджикистана, Узбекистана и Киргизии. Бастрыкин отметил, что за первое полугодие 2022 года гражданам этих стран было выдано более 60 тысяч российских паспортов. Об этом сообщает «Российская газета».
Ранее глава Госдумы Володин предложил лишить россиян, бежавших из страны, их имущества. Он назвал это «законом для негодяев».