Նիդերլանդների խորհրդարանն ընդունել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման մասին միջնորդություն
Նիդերլանդների խորհրդարանն ընդունել է դեկտեմբերի 13-ին «Քաղաքական բարեփոխված կուսակցություն», «Քրիստոնեական միություն», «Գյուղացի-քաղաքացի շարժում» և Սոցիալիստական կուսակցությունների խմբակցությունների կողմից ներկայացված միջնորդությունը, որը վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակմանը: Այս մասին ասված է Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների դաշնության մամուլի հաղորդագրությունում։
Միջնորդության մեջ նշվում է, որ չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածություններին, Ադրբեջանը փակել է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող Լաչինի միջանցքը և դադարեցրել Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ գազամատակարարումը:
«Ռուս խաղաղապահները չեն միջամտում այդ տարածքում, այս իրավիճակը սպառնում է ստեղծել հումանիտար առումով արտակարգ իրավիճակ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար: Կառավարությանը կոչ է արվում Եվրոպական խորհրդին հորդորել համատեղ կոչով դիմել Ադրբեջանին՝ դադարեցնել թշնամական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ և բացել միջանցքը»,- ասված է հայտարարությունում։
Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների դաշնությունը ողջունել է միջնորդության ընդունումը Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից:
«Մենք ակնկալում ենք կառավարության արագ գործողությունները՝ վերջ դնելու Ալիևի դաժան բռնապետության կողմից ստեղծված հումանիտար աղետին, մասնավորապես՝ ճանապարհի ապաշրջափակման և շրջափակումը չկրկնելու համար միջազգային երաշխիքների ստեղծման, ինչպես նաև Եվրամիության կողմից Ստեփանակերտ օդային փոխադրումներ կազմակերպելու միջոցով»,- նշված է հաղորդագրությունում։

The Dutch Parliament passed a motion to block the Lachine Corridor
On December 13, the Dutch Parliament accepted the petition submitted by factions of the "Political Reformed Party", "Christian Union", "Peasant-Citizen Movement" and Socialist parties, which refers to the closure of the Lachin Corridor by Azerbaijan. This is stated in the press release of the Federation of Armenian Organizations of the Netherlands.
The petition states that despite the agreements of November 9, 2020, Azerbaijan closed the Lachin Corridor connecting Armenia to Nagorno Karabakh and stopped the gas supply from Armenia to Nagorno Karabakh.
"Russian peacekeepers do not intervene in that area, this situation threatens to create a humanitarian emergency for the population of Nagorno-Karabakh. The government is urged to urge the European Council to make a joint appeal to Azerbaijan to stop the hostile actions against the people of Nagorno-Karabakh and open the corridor," the statement said.
The Federation of Armenian Organizations of the Netherlands welcomed the adoption of the motion by the Dutch Parliament.
"We expect the government's quick actions to put an end to the humanitarian disaster created by Aliyev's brutal dictatorship, in particular, through the creation of international guarantees for removing the road blockade and not to repeat the blockade, as well as by organizing air transportation to Stepanakert by the European Union," the message states.