ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարները դժգոհել են ԵԱՀԿ նախագահության որոշումից
Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի արտգործնախարարները հայտարարություն են տարածել՝ դժգոհելով ԵԱՀԿ նախագահության որոշումից.
«Ցույց տալով համերաշխություն՝ մենք մեր անհամաձայնությունն ենք հայտնում ԵԱՀԿ գործող նախագահության աննախադեպ որոշման հետ, որն անհնարին դարձրեց Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի պատվիրակության մասնակցությունը ԵԱՀԿ արտաքին գործերի խորհրդի 29-րդ նիստին։
Մենք նշում ենք, որ նման գործողությունները խախտում են ԵԱՀԿ նորմերը, ընթացակարգը և նրա որոշումներ կայացնող մարմինների որոշումները, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի Պորտոյի որոշումը (2002թ.) գործող նախագահության դերի մասին, համաձայն որի՝ նա պարտավոր է թույլ չտալ, որ իր գործողությունները չհամապատասխանեն բոլոր մասնակից պետությունների կողմից համաձայնեցված դիրքորոշումներին, և ապահովել, որ հաշվի առնվի մասնակից պետությունների տեսակետների ողջ շրջանակը։
Հայտարարում ենք, որ ոտնահարելով ռուսական պատվիրակության իրավունքները՝ Լեհաստանի գործող նախագահությունը չի կատարել իր պարտավորությունները ԵԱՀԿ-ի հանդեպ, որը ներկայումս անվտանգության և համագործակցության ամենաներկայացուցչական համաեվրոպական կազմակերպությունն է։
Մենք մեր անհամաձայնությունն ենք հայտնում ԵԱՀԿ գործող նախագահության որոշմանը՝ ՀԱՊԿ-ին ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու հրավեր չուղարկելուն, որը խախտում է երկարամյա պրակտիկան։
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ գործող նախագահությանն՝ ապահովել ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետությունների՝ առանց բացառության, հավասար և ներառական ներկայացվածությունը, ինչպես նաև՝ ԵԱՀԿ ինստիտուտներում և կառույցներում ապագա նախագահությունները կառուցողականորեն մոտենան իրենց դերին, ապահովեն իրենց մանդատների և պրակտիկայի հարգումը՝ կազմակերպության բոլոր անդամների մասնակցությունը՝ ի շահ ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետությունների երկխոսության և համագործակցության նպատակների»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Главы МИД ОДКБ выразили недовольство решением председательства ОБСЕ
Министры иностранных дел Армении, Белоруссии, Казахстана, Кыргызстана, России и Таджикистана выступили с заявлением, в котором выразили недовольство решением председательства ОБСЕ.
«Проявляя солидарность, выражаем свое несогласие с беспрецедентным решением нынешнего председательства ОБСЕ, которое сделало невозможным участие делегации министра иностранных дел России в 29-й сессии Совета ОБСЕ по международным делам.
Отмечаем, что подобные действия нарушают нормы, процедуры ОБСЕ и решения ее директивных органов, в частности Портуское решение СМИД ОБСЕ (2002 г.) о роли Действующего председательства, согласно которому оно не должно допускать, чтобы его действия не согласовывались со всеми позициями, согласованными государствами-участниками, и обеспечивать учет всего диапазона мнений государств-участников.
Заявляем, что, нарушив права российской делегации, нынешнее председательство Польши не выполнило своих обязательств перед ОБСЕ, которая в настоящее время является самой представительной общеевропейской организацией по безопасности и сотрудничеству.
Выражаем несогласие с решением нынешнего председательства ОБСЕ не направлять приглашение ОДКБ для участия в заседании Совета Министров ОБСЕ, что нарушает многолетнюю практику.
Призываем действующее председательство ОБСЕ обеспечить равное и всестороннее представительство всех без исключения государств-участников ОБСЕ, а будущие председательства в институтах и ​​структурах ОБСЕ конструктивно подходить к своей роли, обеспечивать соблюдение их мандатов и практик, участие всех членов организация в интересах ОБСЕ целей диалога и сотрудничества всех государств-участников", - говорится в сообщении.