Պուտինը պարգևատրել է «Արարատ» մոտորանավի անձնակազմին, որն օգնել է մարդկանց դուրս բերել Խերսոնից
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պարգևատրել է «Արարատ» մոտորանավի անձնակազմի անդամներին, որոնք օգնել է Խերսոնի բնակիչներին տարհանել Դնեպրի աջ ափից ձախ ափ։ Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հրամանագրի համաձայն՝ ծայրահեղ իրավիճակում քաղաքացիական պարտքը կատարելիս ցուցաբերած արիության և նվիրվածության համար «Արարատի» կապիտան Վլադիմիր Կուցենկոն և խմբի մեխանիկ Օլեգ Բերեզյուկը պարգևատրվել են Արիության շքանշանով, իսկ նավաստի Ռոման Ուվարովը պարգևատրվել է «Փրկության համար զոհվել» մեդալով։ Բացի այդ, Արիության շքանշանով է պարգևատրվել ուղևորափոխադրումների վարչության պետ Ալեքսանդր Պաշչենկոն։
Տարհանման ժամանակ պարզվել է, որ ոչ բոլորին են կարողացել դուրս հանել։ Արդյունքում՝ «Արարատի» անձնակազմը սեփական նախաձեռնությամբ հետ է վերադարձել է և նրանց տեղափոխել ձախ ափ։

Путин наградил экипаж катера «Арарат», помогавшего эвакуировать людей из Херсона
Президент России Владимир Путин наградил членов экипажа катера «Арарат», помогавшего эвакуировать херсонцев с правого берега Днепра на левый берег. Об этом сообщает РИА Новости.
Согласно указу, капитан "Арарата" Владимир Куценко и механик группы Олег Березюк награждены орденом Мужества, а матрос Роман Уваров награжден медалью "За спасение погибавших" за проявленное мужество и самоотверженность при выполнении гражданского долга в экстремальной ситуации. Кроме того, орденом Мужества награжден начальник управления пассажирского транспорта Александр Пащенко.
В ходе эвакуации выяснилось, что не всех людей удалось эвакуировать. В результате личный состав «Арарата» вернулся по собственной инициативе и перебросил их на левый берег