Նենսի Փելոսին լքում է Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնը
Նենսի Փելոսին լքում է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնը, սակայն կշարունակի աշխատել Կոնգրեսի ստորին պալատում։ Այդ մասին նա հայտարարել է հինգշաբթի օրը՝ ելույթ ունենալով օրենսդիր մարմնի Ստորին պալատի նիստում։
«Ժամանակն է, որ նոր սերունդ ղեկավարի Դեմոկրատական կուսակցությունը: Երախտապարտ եմ, որ շատերը պատրաստ են իրենց վրա վերցնել այս հսկայական պատասխանատվությունը»,- ասել է Փելոսին։
Ներկայիս Կոնգրեսում Փելոսին զբաղեցնում է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակի պաշտոնը: Սակայն նոյեմբերի 8-ին կայացած միջանկյալ ընտրություններում դեմոկրատները կորցրել են մեծամասնությունը Ներկայացուցիչների պալատում, վերահսկողությունն անցնում է Հանրապետական կուսակցությանը։

Nancy Pelosi is stepping down as leader of the Democratic Party
Nancy Pelosi is leaving the post of leader of the Democratic Party of the US House of Representatives but will continue to work in the lower house of Congress. He announced this on Thursday, speaking at the session of the Lower Chamber of the legislative body.
"It is time for a new generation to lead the Democratic Party. I am grateful that many are ready to take on this huge responsibility," Pelosi said.
In the current Congress, Pelosi holds the position of Speaker of the House of Representatives. However, in the mid-term elections held on November 8, the Democrats lost their majority in the House of Representatives, and the control went to the Republican Party.