«Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը մեր ազգային անվտանգության առաջնահերթություններց է». ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական
«Անվտանգության ոլորտում համագործակցությունն Ադրբեջանի հետ համապատասխանում է մեր ազգային անվտանգության առաջնահերթություններին». այս մասին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի առջև հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական հարցերով օգնական Կարեն Դոնֆրիդը՝ պատասխանելով Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ ուղղման վերաբերյալ սենատորների հարցերին։
Ըստ Դոնֆրիդի՝ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունն Ադրբեջանի հետ համապատասխանում է ԱՄՆ ազգային անվտանգության առաջնահերթություններին` ներառյալ հակաահաբեկչության նպատակները, թմրամիջոցների և ապօրինի նյութերի շրջանառության սահմանափակումը և Կասպյան էներգետիկ ենթակառուցվածքների անվտանգության բարձրացումը. «Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի աճող աջակցությունը եվրոպական էներգետիկ անվտանգությանը»:

«Сотрудничество с Азербайджаном является одним из приоритетов нашей национальной безопасности». Помощник госсекретаря США
«Сотрудничество в сфере безопасности с Азербайджаном соответствует приоритетам нашей национальной безопасности». Об этом заявила помощник госсекретаря США по европейским делам Карен Донфрид в сенатском комитете по международным отношениям, отвечая на вопросы сенаторов относительно 907-й поправки к Акту о поддержке свободы.
По словам Донфрид, сотрудничество с Азербайджаном в области безопасности соответствует приоритетам национальной безопасности США, включая цели борьбы с терроризмом, сдерживания потока наркотиков и запрещенных веществ, а также повышения безопасности энергетической инфраструктуры Каспийского моря; «Мы приветствуем растущую поддержку Азербайджаном европейской энергетической безопасности».