«Հացահատիկային գործարքը» երկարաձգվել է ևս 120 օրով
Ուկրաինայի ենթակառուցվածքների նախարար Ալեքսանդր Կուբրակովը հայտարարել է, որ «հացահատիկի գործարքը» կերկարաձգվի 120 օրով։
«Սև ծովով գյուղատնտեսական ապրանքների անվտանգ փոխադրման նախաձեռնությունը երկարաձգվել է ևս 120 օրով: Այս որոշումը հենց նոր կայացվեց Ստամբուլում: Նախաձեռնության իրականացման երաշխավորներն են ՄԱԿ-ը և Թուրքիան»,- հայտարարել է Կուբրակովը:
Հացահատիկի գործարքը, որը հուլիսի 22-ին ստորագրվել է Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների կողմից, ենթադրում է սևծովյան երեք նավահանգիստներից (այդ թվում՝ Օդեսայից) ուկրաինական հացահատիկի, սննդամթերքի և պարարտանյութի արտահանում: Ստամբուլի համատեղ համակարգող կենտրոնը պատասխանատու է նավերի տեղաշարժի համակարգման համար։ Պայմանագրի ժամկետը լրանում է նոյեմբերի 19-ին։

The "grain deal" has been extended for another 120 days
The Minister of Infrastructure of Ukraine, Alexander Kubrakov, announced that the "grain deal" will be extended for 120 days.
"The initiative for the safe transportation of agricultural products across the Black Sea has been extended for another 120 days. This decision was just made in Istanbul. The guarantors of implementing the initiative are the UN and Turkey," Kubrakov said.
The grain deal, signed on July 22 by representatives of Russia, Turkey, Ukraine, and the United Nations, involves the export of Ukrainian grain, food, and fertilizer from three Black Sea ports (including Odesa). The Joint Coordination Center in Istanbul is responsible for coordinating the movement of ships. The contract expires on November 19.