«Դրուժբա» նավթատարը մոտ ապագայում կարող է վերսկսել աշխատանքը
Հունգարիայի ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոն հայտարարել է կարճ ժամանակով ենթակառուցվածքների վերանորոգումից հետո «Դրուժբա» նավթամուղի շահագործումը վերսկսելու հավանականության մասին։ Այդ մասին հայտնել է ռուսական «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Ավելի վաղ ռուսական «Տրանսնեֆտ»-ը Ուկրաինայից ծանուցում էր ստացել «Դրուժբա» նավթատարի հարավային ճյուղով դեպի Հունգարիա նավթի մղման դադարեցման մասին։
Սիյարտոն ասել է, որ այն դադարեցվել է Ուկրաինայի տարածքում տրանսֆորմատորային կայանի վնասվելու պատճառով։
Հիշեցնենք, մինչ այդ Լեհաստանը պնդում էր համաեվրոպական պատժամիջոցներ կիրառել «Դրուժբա» նավթամուղի դեմ։ Այդ մասին հայտարարել էր Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուն՝ ԵՄ ԱԳ նախարարների բանակցություններից հետո։ Վարշավան մտավախություն ունի, որ Ռուսաստանը կպահանջի տուգանք վճարել մատակարարումից միակողմանի հրաժարվելու դեպքում։

The Russian "RIA Novosti" reported that the Minister of Foreign Affairs of Hungary, Peter Szijártó, announced the possibility of resuming the operation of the "Druzhba" oil pipeline after repairing the infrastructure for a short time.
Earlier, the Russian "Transneft" received a notification from Ukraine about stopping pumping oil through the southern branch of the "Druzhba" oil pipeline to Hungary.
Siyarto said that it was stopped due to damage to the transformer station in the territory of Ukraine.
It should be noted that, before that, Poland insisted on applying pan-European sanctions against the "Druzhba" oil pipeline. Polish Foreign Minister Zbigniew Rau announced this after the EU foreign ministers' negotiations. Warsaw is afraid that Russia will demand to pay a fine in case of unilateral refusal of supply.