Լեհաստանը ռազմական ծախսերով ՆԱՏՕ-ի առաջին եռյակում է
Լեհաստանը հաջորդ տարի ՀՆԱ-ից ուղղված պաշտպանական ծախսերով կմտնի ՆԱՏՕ-ի երկրների առաջին եռյակ։ Այս մասին երկուշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկին։
«Հաջորդ տարի Լեհաստանը պաշտպանական ծախսերի առումով, հավանաբար, կլինի առաջին տեղում, առնվազն՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների առաջին եռյակում»,- ասել է նա։
Մորավեցկին նշել է, որ եթե Վարշավան ՀՆԱ-ի մոտ 4%-ը հատկացնի պաշտպանությանը, ապա այդ ցուցանիշով մոտավորապես կլինի ԱՄՆ-ի մակարդակին։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալներով՝ 2021 թվականին Լեհաստանի ՀՆԱ-ն կազմել է մոտ 660 միլիարդ դոլար, իսկ 2023 թվականի բյուջեում երկրի կառավարությունը պաշտպանության համար հատկացրել է մոտ 98 միլիարդ զլոտի (20,8 միլիարդ դոլար):

Poland is in the top three of NATO in terms of military spending
At the briefing held on Monday, Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki announced that next year, Poland would enter the top three NATO countries in terms of defense spending from GDP.
"Next year, in terms of defense spending, Poland will probably be in the first place, at least in the top three of NATO countries," he said.
Morawiecki noted that if Warsaw allocates about 4% of its GDP to defense, it will be approximately at the level of the United States.
According to the International Monetary Fund, Poland's GDP in 2021 was about $660 billion, and in the 2023 budget, the country's government allocated about 98 billion zlotys ($20.8 billion) for defense.