Լեհաստանը ռազմական ծախսերով ՆԱՏՕ-ի առաջին եռյակում է
Լեհաստանը հաջորդ տարի ՀՆԱ-ից ուղղված պաշտպանական ծախսերով կմտնի ՆԱՏՕ-ի երկրների առաջին եռյակ։ Այս մասին երկուշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկին։
«Հաջորդ տարի Լեհաստանը պաշտպանական ծախսերի առումով, հավանաբար, կլինի առաջին տեղում, առնվազն՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների առաջին եռյակում»,- ասել է նա։
Մորավեցկին նշել է, որ եթե Վարշավան ՀՆԱ-ի մոտ 4%-ը հատկացնի պաշտպանությանը, ապա այդ ցուցանիշով մոտավորապես կլինի ԱՄՆ-ի մակարդակին։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալներով՝ 2021 թվականին Լեհաստանի ՀՆԱ-ն կազմել է մոտ 660 միլիարդ դոլար, իսկ 2023 թվականի բյուջեում երկրի կառավարությունը պաշտպանության համար հատկացրել է մոտ 98 միլիարդ զլոտի (20,8 միլիարդ դոլար):

В 2021 году ВВП Польши составил около 660 миллиардов долларов.
В следующем году Польша войдет в тройку стран НАТО по расходам на оборону от ВВП. Об этом заявил премьер-министр Польши Матеуш Моравецкий на брифинге в понедельник.
«В следующем году по расходам на оборону Польша, вероятно, будет на первом месте, по крайней мере, в тройке стран НАТО», — сказал он.
Моравецкий отметил, что если Варшава будет выделять на оборону около 4% своего ВВП, то это будет примерно на уровне США.
По данным Международного валютного фонда, ВВП Польши в 2021 году составил около 660 миллиардов долларов, а в бюджете на 2023 год правительство страны выделило на оборону около 98 миллиардов злотых (20,8 миллиарда долларов).