ԵՄ-ն նոր պատժամիջոցներ է պատրաստում Իրանի դեմ
Եվրամիությունը պատրաստվում է նոր պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի դեմ՝ ակտիվիստ Մահսա Ամինիի մահից հետո երկրում ընթացող բողոքի ցույցերին ուժային հակազդեցության պատճառով։
ԻԻՀ դեմ նոր պատժամիջոցները այսօր Բրյուսելում ԵՄ անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպման օրակարգի հիմնական թեման է։
Բրյուսելը դեռ տեղեկատվություն չի հրապարակել այն մասին, թե ում վրա կարող են ազդել սահմանափակումները։ Սակայն նշվում է, որ պատժամիջոցների ցանկում կարող է ընդգրկվել մինչև 30 անձ և հաստատություն։
Հոկտեմբերի 17-ին ԵՄ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի 11 քաղաքացու և 4 կազմակերպության նկատմամբ՝ կապված Մահսա Ամինիի մահից հետո թափ առած բողոքի ցույցերի հետ։

ЕС готовит новые санкции против Ирана
Евросоюз готовится ввести новые санкции против Ирана из-за его жесткой реакции на протесты в стране после смерти активистки Махсы Амини.
Новые санкции против Ирана – главная тема повестки дня встречи министров иностранных дел стран-членов ЕС сегодня в Брюсселе.
Брюссель пока не обнародовал информацию о том, кого могут затронуть ограничения. Однако отмечается, что в санкционный список могут быть включены до 30 лиц и учреждений.
17 октября ЕС ввел санкции в отношении 11 граждан Ирана и 4 организаций в связи с протестами, вспыхнувшими после смерти Махсы Амини.