Պայթյունավտանգ տարածաշրջան. Ալիևը նոր հոխորտանքներ է տեղում և փախչում պայմանավորվածություններից
«Մենք փորձում ենք տարածք և հնարավորություն ստեղծել երկու կողմերի համար՝ միավորվելու, բացահայտելու իրենց բազում տարբերությունները, և փորձելու դրանք կամրջել: Բայց մենք չէ, որ պետք է նախատեսենք, թե ինչպիսին կարող է լինել երկու երկրների միջև կայուն, համապարփակ խաղաղությունը: Մենք նրանց ստորագրման պատրաստ փաստաթուղթ չենք ներկայացնում»։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը՝ մեկնաբանելով Բայրամով-Միրզոյան հանդիպումը Վաշինգտոնում։
Սա, կարելի է գնահատել որպես, հայ-ադրբեջանական բանակցությունների ամերիկյան մոտեցման հիմքերի հիմքը։ Չկա ստորագրման փաստաթուղթ, չկա հարկադրանք կողմերի հանդեպ, բայց կա միայն ցանկություն՝ մոտեցնելու, ներդաշնակեցնելու կողմերին։ Փրայսը մեկ այլ տեղ նաև համեմատում է ամերիկյան միջնորդական առաքելությունը Իսրայել-Լիբանան՝ վերջերս համաձայնեցրած սահմանագծման ու սահմանազատման գործընթացի հետ։ Այդպես Փրայսն անուղղակիորեն ընդունում է, որ ԱՄՆ-ի համար, առնվազն ներկա փուլում, հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտը որպես տարածքային հակամարտություն է դիտարկվում։ Ավելին՝ ամերիկյան կողմն այդ հակամարտության լուծումը տեսնում է հենց սահմանագծմամբ ու սահմանազատմամբ, հենց տարածքային ամբողջականության ու անձեռնմխելիության շրջանակներում՝ ըստ էության հաշվի չառնելով Լեռնային Ղարաբաղի հայության ֆիզիկական անվտանգության հարցը զոհաբերելով իր պետության համար առավել կարևոր շահին՝ հակամարտության վերացմանն ու ՌԴ-ին այդպիսով տարածաշրջանից հեռացնելուն։
ԱՄՆ-ն հրապարակային մակարդակում դիրքավորվում է այնպես, որ իր ներգրավվածությունը պրոցեսում առավելապես խորհրդատվական է, իսկ նպատակը պարզապես հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ուղղակի կապի ապահովումն ու սերտացումն է, բայց լուծումը, ինչպիսին էլ լինի, պետք է մնա կողմերին։ Այս դիտանկյունից, իհարկե, բաց է մնում երաշխիքների հարցը և համաձայնությունների երաշխավորի դերը՝ կլինի դա Ռուսաստա՞նը, թե՞ ԱՄՆ-ն։ Մանավանդ, որ Ռուսաստանն ինքը չի հրաժարվում իր տարածաշրջանային ներկայությունից ու տարածաշրջանի ստատուս քվոյի երաշխավորի՝ գոնե նոմինալ դիրքից և անընդհատ պնդում է, որ համաձայնությունները պետք է լինեն ռուս-հայ-ադրբեջանական եռակողմ բանակցությունների ծիրում։
ԱՄՆ-ն ներկայումս հողեղեն, ռեալ ներգրավվածություն չունի ԼՂ կոնֆլիկտում՝ առնվազն դրա զսպման ու սահմանափակման դիտանկյունից, ուստի ներկայանում են որպես մոդերատոր՝ դրանով ազատելով Ալիևի ձեռքերը կոնֆլիկտում և, ըստ այդմ, նաև՝ բանակցությունների ժամանակ ստանձնած պարտավորություններից։ Դա են վկայում Ալիևի՝ նոյեմբերի 8-ի հայտարարությունները Շուշիում, որտեղ նա սպառնում է Հայաստանին նոր պատերազմով, եթե հայկական կողմը չկատարի իր պարտավորությունները և չհրաժարվի «ռևանշիստական տրամադրություններից»։
Իզուր չէ Ալիևը հիշատակում սեպտեմբերի 13-14-ի ագրեսիան՝ հիշեցնելով իր դիրքային առավելությունն ու հնարավոր սրացման ռիսկերը. «Սեպտեմբերի 13-14-ի գործողություններից հետո ադրբեջանական զինուժը տեղակայվել է ադրբեջանա-հայկական սահմանի հիմնական ռազմավարական բարձունքներում։ Հայաստանը պետք է լավ հասկանա, թե դա ինչ է նշանակում»։
Այս ամենը տեղի է ունենում ուկրաինական պատերազմի նոր փուլի համատեքստում, երբ ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունները կարծես դուրս են գալիս ծայրահեղական, միջուկային սպառնալիքի բառապաշարից, երբ ԱՄՆ-ում խոսում են Ռուսաստանի համար ելքեր գտնելու մասին։ Մյուս կողմից, մեր տարածաշրջանում ամենևին էլ խաղաղման հեռանկարներ չեն նշմարվում, հատկապես՝ Իրանի դեմ թուրք-իսրայելա-ադրբեջանա-ամերիկյան հնարավոր կոալիցիայի և Իրան-Ռուսաստան համագործակցության համատեքստում։ Իրավիճակը տարածաշրջանում իսկապես պայթյունավտանգ է, և հենց այդ վիճակից է օգտվում Ալիևը դրսում՝ Վաշինգտոնում կամ Սոչիում խոսելով խաղաղության օրակարգից, իսկ ներսում՝ Ադրբեջանում ու տարածաշրջանում, հոխորտալով Հայաստանի և նույնիսկ Իրանի վրա, սպառնալով պատերազմով հասնել իր նպատակին և Հայաստանին պահել չընդհատվող պատերազմների ու ռազմական ներխուժման վախերի մեջ։

Volatile region. Aliyev boasts and runs away from agreements
Commenting on the Bayramov-Mirzoyan meeting in Washington, the spokesperson of the US State Department, Ned Price, stated, "We are trying to create a space and an opportunity for both sides to come together, identify their many differences, and try to bridge them. But it is not up to us to envision a lasting, comprehensive peace between the two countries. We do not present a document ready for them to sign."
This can be assessed as the foundation of the American approach to the Armenian-Azerbaijani negotiations. There is no document to be signed and no coercion towards the parties, but there is only a desire to bring the parties closer and harmonize. Elsewhere, Price also compares the American mediation mission to the recently agreed upon border demarcation and delimitation process between Israel and Lebanon. Thus, Price indirectly admits that, at least at the current stage, the Armenian-Azerbaijani conflict is considered a territorial conflict for the USA. Moreover, the American side sees the solution to that conflict with demarcation and boundary within the framework of territorial integrity and inviolability, essentially not taking into account the issue of the physical security of the Armenians of Nagorno-Karabakh, sacrificing the vital interest of their state, the elimination of the conflict and thus removing Russia from the region.
The US publicly positions itself in such a way that its involvement in the process is mainly advisory. The goal is to ensure direct communication and closer relations in Armenian-Azerbaijani relations. Still, the solution, whatever it may be, should be left to the parties. From this point of view, the issue of guarantees and the role of the guarantor of agreements remains open: will it be Russia or the USA? Especially since Russia itself does not give up its regional presence and guarantor of the status quo in the region, at least nominally, and constantly insists that the agreements should be in the framework of Russian-Armenian-Azerbaijani tripartite negotiations.
Currently, the US has no involvement in the Nagorno-Karabakh conflict, at least from the point of view of containing and limiting it, so they present themselves as a moderator, thereby freeing Aliyev's hands in the conflict and, accordingly, also from the obligations assumed during the negotiations. This is evidenced by Aliyev's statements on November 8 in Shushi, where he threatened Armenia with a new war if the Armenian side did not fulfill its obligations and did not renounce "revanchist sentiments."
It is not for nothing that Aliyev mentions the aggression of September 13-14, reminding of his positional advantage and the risks of possible escalation. "After the operations of September 13-14, the Azerbaijani armed forces were deployed on the main strategic heights of the Azerbaijani-Armenian border. Armenia should understand well what it means."
All this is happening in the context of the new stage of the Ukrainian war when US-Russia relations seem to go beyond the vocabulary of extremist, nuclear threat when they talk about finding ways out for Russia in the US. On the other hand, there are no prospects for peace in our region, especially in the context of a possible Turkish-Israeli-Azerbaijani-American coalition against Iran and Iran-Russia cooperation. The situation in the area is explosive. It is this situation that Aliyev is taking advantage of outside, in Washington or Sochi, talking about the peace agenda, and inside, in Azerbaijan and the region, taunting Armenia and even Iran, threatening to achieve his goal with war and to keep Armenia in constant wars and fears of military invasion.