Խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար ՌԴ-ն կշարունակի միջնորդական ջանքերը. Մատվիենկո
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն հայտարարել է, թե Ռուսաստանը կշարունակի միջնորդական ջանքերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար:
Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ հանդիպմանը Մատվիենկոն ասել է. «Ռուսաստանը հանդես է եկել և հանդես է գալիս որպես միջնորդ և աջակցություն կցուցաբերի, որպեսզի երկու պետությունները հանգեն խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը»։
Նա հիշեցրել է «Վալդայ» ակումբում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երեկվա ելույթը՝ շեշտելով. «Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը պետք է սահմանի սահմանազատման և խնդրահարույց հարցերի վերաբերյալ լուծումներ գտնեն»։

Россия продолжит посреднические усилия для подписания мирного договора. Матвиенко
Председатель Совета Федерации Федерального Собрания России Валентина Матвиенко заявила, что Россия продолжит посреднические усилия для подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Об этом Матвиенко заявила на встрече со спикером парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой. «Россия выступала и выступает посредником и будет оказывать поддержку, чтобы два государства достигли подписания мирного договора».
Он напомнил о вчерашнем выступлении президента России Владимира Путина в клубе «Валдай» , подчеркнув: « И Армения, и Азербайджан должны найти решения по демаркации границы и проблемным вопросам».