Հայտնի է ՀԱՊԿ արտահերթ նիստի օրը. կդիտարկվեն Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումները
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը տեղի կունենա 2022 թվականի հոկտեմբերի 28-ին։ Նստաշրջանի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել 2022 թվականի սեպտեմբերի 15-ին ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշմամբ Հայաստան ուղարկված ՀԱՊԿ առաքելության արդյունքները՝ կապված հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրման հետ:
Նախատեսվում է նաև քննարկել Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումները։
Նշենք, որ ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը «Ռիա նովոստի» գործակալությանը փոխանցել է, որ Վլադիմիր Պուտինը մտադիր է մասնակցել ՀԱՊԿ առաջնորդների ուրբաթ օրը տեղի ունենալիք հանդիպմանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել էր, որ առաջիկայում նախատեսվում է ՀԱՊԿ խորհրդի արտահերթ նիստ գումարել։

Известна дата внеочередного заседания ОДКБ. Будут рассмотрены совместные меры по оказанию помощи Армении
Внеочередное заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ состоится 28 октября 2022 года. В ходе заседания планируется обсудить итоги миссии ОДКБ, направленной в Армению решением Совета коллективной безопасности ОДКБ от 15 сентября 2022 года, в связи с обострением ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Также планируется обсудить совместные меры по оказанию помощи Армении.
Отметим, что пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил агентству "РИА Новости", что Владимир Путин намерен принять участие во встрече лидеров ОДКБ, которая состоится в пятницу.
Напомним, вчера премьер-министр Никол Пашинян заявил в парламенте на заседании НС-правительство, что в ближайшее время планируется созыв внеочередного заседания Совета ОДКБ.