Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին երեք անցակետ տեղադրելու՝ ՀՀ կառավարության նախաձեռնությանը. «Հայաստանի կառավարության որոշումը՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին 3 անցակետ ստեղծելու մասին, մենք գնահատում ենք որպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9/10-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով պարտավորությունների կատարման իմիտացիա»։
Նրա խոսքով՝ այդ կետերից եկող ճանապարհները՝ ռելիեֆով և կլիմայական պայմաններով, տարվա մեծ մասը պիտանի չեն Նախիջևանի հետ տրանսպորտային հաղորդակցության և, առավել ևս, միջազգային տարանցիկ փոխադրումների համար. «Բացի այդ, որպես կանոն, անցակետերը բացվում են կողմերի համաձայնությամբ՝ հայելային, իսկ Ադրբեջանի հետ այդ առումով որևէ համաձայնություն չի եղել։ Ուստի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությանը վերաբերող 9-րդ կետի պայմանները չկատարելու գլխավոր պատճառը Հայաստանի դժկամությունն է՝ ներկայացնել նույն մոնիթորինգի կողմից առաջարկված ավտոմոբիլային ճանապարհի օպտիմալ երթուղին»։
Նա նաև հայտարարել է, որ թեմայի շուրջ շահարկումը և հայկական կողմի իմիտացիան խեղաթյուրում է 20-ամսյա բանակցային գործընթացի էությունը, հանգեցնում է դրա ձգձգմանը և, ի վերջո, «Հայաստանի կողմից իր պարտավորությունների չկատարմանը»։

Мустафаев назвал имитацией инициативу Армении по открытию трех пунктов пропуска на армяно-азербайджанской границе
Вице-премьер Азербайджана Шахин Мустафаев сослался на инициативу правительства РА по установке трех контрольно-пропускных пунктов на армяно-азербайджанской границе. «Расцениваем решение правительства Армении об установлении 3-х контрольно-пропускных пунктов на границе с Азербайджаном как имитацию выполнения обязательств по пункту 9 трехстороннего заявления от 9/10 ноября 2020 года».
По его словам, дороги, идущие из этих пунктов, в силу рельефа и климатических условий не подходят для транспортного сообщения с Нахичеванью и, тем более, для международных транзитных перевозок. «Кроме того, как правило, КПП открываются по согласованию сторон, зеркально, а с Азербайджаном договоренности на этот счет не было. Поэтому основной причиной невыполнения условий пункта 9 по транспортному сообщению между западными районами Азербайджана и Нахичеванью является нежелание Армении представить оптимальный маршрут автомобильной дороги, предложенный тем же мониторингом».
Он также заявил, что спекуляция на теме и имитация армянской стороны искажают суть 20-месячного переговорного процесса, приводят к его затягиванию и, в конечном итоге, «невыполнению Арменией своих обязательств».