Թուրքական «Sabah» թերթը, հղում անելով իր դիվանագիտական աղբյուրներին, անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերությունների, կարգավորման գործընթացի ներկա իրավիճակը։ Ըստ թերթի աղբյուրների՝ «եթե խաղաղության համաձայնագիր ստորագրվի, իրավիճակը բազմապատիկ ազդեցություն կունենա ողջ տարածաշրջանի վրա»: Նշվում է, որ հայ-թուրքական սահմանի փակման ժամանակ՝ 1993թ.-ին, սահմանի թողունակությունը եղել է 40 հազար տոննա ապրանք և 140 հազար մարդ։ Եթե սահմանը հիմա բացվի, այդ թվերը առնվազն կտասնապատկվեն։ Թերթը նաև հայտնել է, որ հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի փորձագետների կոմիտեն շուտով կհանդիպի, որպեսզի առաջ շարժվեն Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչներ Սերդար Քըլըչի և Ռուբեն Ռուբինյանի նախանշած ուղով։ Թերթի տեղեկացմամբ՝ սպասվում է, որ հատուկ ներկայացուցիչների հաջորդ հանդիպումը կկայանա Թուրքիայում։
Տարածաշրջանի բացումը
Ընդգծելով, որ տարածաշրջանում գործընթացները պետք է դիտարկել որպես մեկ ամբողջություն, թերթի աղբյուրները նշել են. «Մեկում դադարը մյուսի մոտ տատանումներ է առաջացնում, մեկի բացումը մյուսի մոտ է բացում առաջացնում»: Բացատրելով, որ գործընթացը մեծ աղմուկ է բարձրացրել հայաստանցիների շրջանում, աղբյուրները նշել են, որ «երբ սկսեցին խոսել երրորդ երկրների քաղաքացիների սահմանը հատելու մասին, մարդիկ վերանորոգեցին ավերված տները, բուտիկ, հյուրանոց կառուցեցին և ռեստորան բացեցին։ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորումը կլինի իրադարձություն, որը ճանապարհ կհարթի ողջ տարածաշրջանի խաղաղության համար»։

Следующая встреча Рубинян-Кылыч намечается в Турции - "Сабах"
Турецкая газета "Сабах" со ссылкой на свои дипломатические источники сослалась на нынешнее состояние армяно-турецких отношений и процесс урегулирования. По словам источников газеты, "в случае подписания мирного соглашения ситуация окажет многостороннее воздействие на весь регион". Отмечается, что когда в 1993 году была закрыта армяно-турецкая граница, пропускная способность границы составляла 40 тысяч тонн товаров и 140 тысяч человек. Если граница откроется сейчас, эти цифры увеличатся как минимум в десять раз. Газета также сообщила, что в ближайшее время соберется комитет экспертов по процессу армяно-турецкого урегулирования, чтобы двигаться вперед по пути, намеченному представителями Армении и Турции Сердаром Кылычем и Рубеном Рубиняном. По данным издания, ожидается, что следующая встреча спецпредставителей состоится в Турции.
Открытие региона
Подчеркнув, что процессы в регионе следует рассматривать в комплексе, отметили источники газеты. «Пауза в одном вызывает колебания в другом, открытие в одном вызывает открытие в другом». Объясняя, что процесс вызвал большой шум среди армян, источники отметили, что «когда заговорили о пересечении границы гражданами третьих стран, люди отремонтировали разрушенные дома, построили бутик, гостиницу и открыли ресторан». Урегулирование отношений между Турцией и Арменией станет событием, которое проложит путь к миру во всем регионе»