«Մեղրիով երկաթուղու և ավտոմայրուղու կառուցումը կախված է Հայաստանի դիրքորոշումից». Օվերչուկ
«Այս առումով էական դեր կխաղա Հայաստանի կամ Իրանի տարածքով Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը։ Այսօր Ադրբեջանն ու Իրանը սկսել են կամուրջների կառուցումը սահմանին, որոնք կկապեն երկու երկրների ճանապարհները և կապահովեն ամենակարճ ու հարմար տեղաշարժը Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև։ Հայաստանի տարածքով Մեղրիով երկաթուղու և ավտոմայրուղու կառուցումը, որի ինքնիշխանությունը ոչ ոք կասկածի տակ չի դնում, կախված է Հայաստանի դիրքորոշումից։ Միաժամանակ, Իրանի տարածքով արդեն կառուցվում է Հայաստանը շրջանցող ճանապարհ, այսինքն՝ մինչև 2024 թվականը ճանապարհ կլինի, և այն հնարավորություն կտա մուտք գործել Իրանի, Թուրքիայի և հետագա Եվրոպայի շուկաներ։
Բացի այդ, հենց Հարավային Կովկասում է այսօր ձևավորվում «Հյուսիս-Հարավ» և «Արևելք-Արևմուտք» հիմնական միջազգային տրանսպորտային միջանցքների խաչմերուկը։ Եթե ​​այն ստեղծվի, Ադրբեջանի, Հայաստանի և Վրաստանի տնտեսությունները կսկսեն լրացուցիչ եկամուտ ստանալ՝ կապված Եվրասիայում իրենց աշխարհագրական դիրքի առավելությունների հետ»։
Այս մասին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ ելույթ ունենալով՝ «Արտադրված է Ռուսաստանում-2022» միջազգային արտահանման ֆորումի լիագումար նիստում։

"The construction of the Meghriiv railway and highway depends on Armenia's position." Overchuk
Speaking at the plenary session of the "Made in Russia-2022", Deputy Prime Minister of the Russian Federation Alexey Overchuk announced that international export forum."In this regard, the unblocking of transport links between the western regions of Azerbaijan and Nakhichevan through the territory of Armenia or Iran will play a significant role. Today, Azerbaijan and Iran have started the construction of bridges on the border, which will connect the roads of the two countries and ensure the shortest and most convenient movement between the western regions of Azerbaijan and Nakhichevan. The construction of the Meghri railway and highway through the territory of Armenia, the sovereignty of which no one doubts, depends on the position of Armenia. At the same time, a road bypassing Armenia is already being built through the territory of Iran; that is, there will be a road by 2024, enabling access to the markets of Iran, Turkey, and further Europe.
In addition, the intersection of the leading international transport corridors "North-South" and "East-West" is being formed in the South Caucasus. If it is created, the economies of Azerbaijan, Armenia, and Georgia will start receiving additional income due to the advantages of their geographical position in Eurasia."