«Ադրբեջանցիները Սև լճի տարածքում են սպանել գերեվարված հայ զինվորներին». միջազգային հետաքննական բացահայտում
Վերջին շաբաթներին ադրբեջանական զորքերի կողմից հայ զինվորների ակնհայտ մահապատժի մասին պատմող երկու տեսանյութ էր հրապարակվել և լայնորեն տարածվել սոցցանցերում: Հետաքննական լրագրությամբ զբաղվող միջազգային «Bellingcat» գործակալությունը իրականացրել է տեսանյութերից մեկի վերլուծություն՝ տեղորոշելով այն և բացահայտելով մի քանի ապացույցներ, ըստ որոնց՝ տեսանյութերից մեկն արվել է Սև լճին հարող տարածքում։
Այդ տեսանյութն առաջին անգամ տեղադրվել է հոկտեմբերի 1-ին։ Այն ցույց է տալիս զինվորական համազգեստով տղամարդկանց մի խումբ լեռան գագաթին, որը նրանք հենց նոր գրավել են: Տղամարդկանց մեկ այլ խումբ, որոնք գերի են ընկած և կրում են տարբեր զինվորական համազգեստներ, շարված են առանց զենքի։
Տեսանյութը լայնորեն տարածվել է ադրբեջանամետ ալիքներով, ինչը ցույց է տալիս ադրբեջանական զորքի կողմից հայ զինվորների մահապատիժը։
Հոկտեմբերի 3-ին Libération-ի լրագրողներ Ալեքսանդր Հորնը և Ֆաբիան Լեբուքը նշում են, որ կադրերը Ադրբեջանի հետ սահմանին են՝ Սև լճից հարավ. «Վերլուծելով Telegram-ի անշարժ պատկերներից մեկը՝ տեղանքի վրա նկատեցինք նախշեր, որոնք համահունչ էին այն դիրքի հետ, որտեղից արվել էր լուսանկարը»:
Հետաքննող լրագրողները «Google Earth» ծրագրի միջոցով կարողացել են  բացահայտել Սև լճի շրջակայքը, որը պարունակում է որոշ աշխարհագրական առանձնահատկություններ:

"The Azerbaijanis killed the captured Armenian soldiers in Black Lake." International investigative disclosure
In recent weeks, two videos of the apparent execution of Armenian soldiers by Azerbaijani troops were published and widely shared on social networks. Bellingcat, an international investigative journalism agency, analyzed one of the videos, locating it and revealing several pieces of evidence, according to which one of the videos were made in the area near Black Lake.
That video was first posted on October 1. It shows a group of men in military uniform on top of a mountain they have just captured. Another group of men, charged and wearing various military uniforms, are lined up without weapons.
The video was widely distributed by pro-Azerbaijani channels, showing the Azerbaijani army's execution of Armenian soldiers.
On October 3, Libération journalists Alexandre Horne and Fabian Lebouque noted that the footage is on the border with Azerbaijan, south of Black Lake. "Analyzing one of Telegram's still images, we noticed patterns on the terrain consistent with the location from which the photo was taken."