«Ադրբեջանցիները Սև լճի տարածքում են սպանել գերեվարված հայ զինվորներին». միջազգային հետաքննական բացահայտում
Վերջին շաբաթներին ադրբեջանական զորքերի կողմից հայ զինվորների ակնհայտ մահապատժի մասին պատմող երկու տեսանյութ էր հրապարակվել և լայնորեն տարածվել սոցցանցերում: Հետաքննական լրագրությամբ զբաղվող միջազգային «Bellingcat» գործակալությունը իրականացրել է տեսանյութերից մեկի վերլուծություն՝ տեղորոշելով այն և բացահայտելով մի քանի ապացույցներ, ըստ որոնց՝ տեսանյութերից մեկն արվել է Սև լճին հարող տարածքում։
Այդ տեսանյութն առաջին անգամ տեղադրվել է հոկտեմբերի 1-ին։ Այն ցույց է տալիս զինվորական համազգեստով տղամարդկանց մի խումբ լեռան գագաթին, որը նրանք հենց նոր գրավել են: Տղամարդկանց մեկ այլ խումբ, որոնք գերի են ընկած և կրում են տարբեր զինվորական համազգեստներ, շարված են առանց զենքի։
Տեսանյութը լայնորեն տարածվել է ադրբեջանամետ ալիքներով, ինչը ցույց է տալիս ադրբեջանական զորքի կողմից հայ զինվորների մահապատիժը։
Հոկտեմբերի 3-ին Libération-ի լրագրողներ Ալեքսանդր Հորնը և Ֆաբիան Լեբուքը նշում են, որ կադրերը Ադրբեջանի հետ սահմանին են՝ Սև լճից հարավ. «Վերլուծելով Telegram-ի անշարժ պատկերներից մեկը՝ տեղանքի վրա նկատեցինք նախշեր, որոնք համահունչ էին այն դիրքի հետ, որտեղից արվել էր լուսանկարը»:
Հետաքննող լրագրողները «Google Earth» ծրագրի միջոցով կարողացել են  բացահայտել Սև լճի շրջակայքը, որը պարունակում է որոշ աշխարհագրական առանձնահատկություններ:

«Азербайджанцы убили пленных армянских солдат в районе Черного озера». Команда Bellingcat провела анализ видео
За последние недели были опубликованы и широко распространены в социальных сетях два видеоролика очевидной казни армянских солдат азербайджанскими войсками. Международное агентство журналистских расследований Bellingcat, проанализировало одно из видео, обнаружило его местонахождение и выявило несколько улик, согласно которым одно из видео было снято в районе Черного озера.
Это видео было впервые опубликовано 1 октября. На нем изображена группа мужчин в военной форме на вершине горы, которую они только что захватили. Другая группа мужчин, захваченных в плен и одетых в различную военную форму, выстроена без оружия.
По проазербайджанским каналам широко распространили видео, на котором показана казнь армянских солдат азербайджанской армией.
3 октября журналисты Libération Александр Хорн и Фабиан Лебук отмечают, что кадры сняты на границе с Азербайджаном, к югу от Черного озера. «Анализируя одно из изображений в Telegram, мы заметили узоры на местности, которые соответствовали месту, из которого была сделана фотография».
Журналисты исследовали с помощью Google Earth и смогли определить район вокруг Черного озера, который содержит некоторые географические особенности.