Քիչ առաջ հրաժարական է ներկայացրել Միացյալ Թագավորության վարչապետ, Պահպանողական կուսակցության առաջնորդ Լիզ Թրասը։ Նա իր որոշումը պատճառաբանել է երկրում ստեղծված սոցիալ-տնտեսական իրավիճակով։
Նրա կառավարությունը վերջին շաբաթներին խիստ քննադատության է ենթարկվել տնտեսական և ֆինանսական բարեփոխումների անհաջող ծրագիր ներկայացնելու և դրանից որոշ ժամանակ անց հրաժարվելու կապակցությամբ:
Այդ նախաձեռնության հետևանքով Բրիտանիայի տնտեսական շուկայում անկայունություն է սկսվել:
Լիզ Թրասը հրաժարական է ներկայացրել պաշտոնավարման 45-րդ օրը։ Հիշեցնենք՝ նա ՄԹ վարչապետ էր ընտրվել սեպտեմբերի 5-ին։
Թրասը նշել է, որ կշարունակի կատարել վարչապետի պարտականությունները, քանի դեռ չի ընտրվել կառավարության նոր ղեկավար։
Լիզ Թրասը ՄԹ պատմության մեջ ամենակարճ պաշտոնավարած վարչապետն է. նա գերազանցել է Ջորջ Քեննինգի «ռեկորդը», որ մահացավ 1827 թվականին՝ կառավարման 119-րդ օրը։

The Prime Minister of the United Kingdom, Liz Truss, has submitted her resignation
The Prime Minister of the United Kingdom, the leader of the Conservative Party, Liz Truss, submitted her resignation a little while ago. She reasoned her decision with the socio-economic situation in the country.
Recently, her government has come under fire for presenting and abandoning a failed economic and financial reform plan.
As a result of that initiative, instability began in the British economic market.
Liz Truss resigned on the 45th day in office. It should be noted that she was elected UK Prime Minister on September 5.
Tras noted that she would continue to perform the prime minister's duties until a new government head is elected.
Liz Truss is the shortest-serving prime minister in UK history. She surpassed the "record" of George Canning, who died in 1827 on the 119th day of his reign.