Թեհրանը թույլ չի տվել կտրել Իրանի և Հայաստանի միջև կապի հնագույն ճանապարհը
Թեհրանը թույլ չի տվել տարածաշրջանում իրականացնել մի ծրագիր, որով Հայաստանը կտրվելու է Իրանից. այս մասին հայտնել Է Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը։
Ըստ ԻԻՀ ԱԳ նախարարի. «Տարածաշրջանում շատ վտանգավոր սցենար էր ընթանում, որով նախատեսվում էր փոխել տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականությունը։ Անգամ ջանքեր են գործադրվել կտրել Իրանի և Հայաստանի միջև կապի հնագույն ճանապարհը։ Իրանը դա թույլ չի տվել»։
Նրա խոսքով՝ ԻԻՀ-ն դա արել է մինչև հյուսիս-արևմտյան սահմաններում զորավարժությունների անցկացումը. «Մենք փորձել ենք, որ խնդիրը լուծվի քաղաքական ճանապարհով»։

Тегеран не позволил перерезать древний путь сообщения между Ираном и Арменией
Тегеран не позволил реализовать план в регионе, по которому Армения будет отделена от Ирана. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахян.
Об этом сообщил министр иностранных дел Ирана. «В регионе шел очень опасный сценарий, который был призван изменить геополитику региона. Предпринимались даже попытки перерезать древний путь сообщения между Ираном и Арменией. Иран не позволил».
По его словам, Республика Иран сделала это перед проведением военных учений у северо-западных границ. « Мы пытались решить проблему политически ».