Թեհրանը թույլ չի տվել կտրել Իրանի և Հայաստանի միջև կապի հնագույն ճանապարհը
Թեհրանը թույլ չի տվել տարածաշրջանում իրականացնել մի ծրագիր, որով Հայաստանը կտրվելու է Իրանից. այս մասին հայտնել Է Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը։
Ըստ ԻԻՀ ԱԳ նախարարի. «Տարածաշրջանում շատ վտանգավոր սցենար էր ընթանում, որով նախատեսվում էր փոխել տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականությունը։ Անգամ ջանքեր են գործադրվել կտրել Իրանի և Հայաստանի միջև կապի հնագույն ճանապարհը։ Իրանը դա թույլ չի տվել»։
Նրա խոսքով՝ ԻԻՀ-ն դա արել է մինչև հյուսիս-արևմտյան սահմաններում զորավարժությունների անցկացումը. «Մենք փորձել ենք, որ խնդիրը լուծվի քաղաքական ճանապարհով»։

Tehran did not allow for cutting the ancient road of communication between Iran and Armenia
Iran's Foreign Minister, Hossein Amir Abdollahyan, announced that Tehran did not allow a plan to be implemented in the region where Armenia would be separated from Iran.
According to the Minister of Foreign Affairs of Iran. "A hazardous scenario was going on in the region, which was intended to change the region's geopolitics. Efforts were even made to cut the ancient communication road between Iran and Armenia. Iran did not allow it."
According to him, the Republic of Iran did this before conducting military exercises in the northwestern borders. "We tried to solve the problem politically."