Ի՞նչ է խոսվել Լավրով-Միրզոյան-Բայրամով եռակողմ հանդիպման ընթացքում
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, բացելով Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպումը, ասել է. «Քանի որ ժամանակն արագ է շարժվում, իրադարձությունները արագ են զարգանում, կարծում եմ, որ այսօր հարմար առիթ է շփվելու այդ թեմայի շուրջ և տեսնելու, թե ինչ կարող ենք զեկուցել մեր առաջնորդներին այն պայմանավորվածությունների կատարման վերաբերյալ, որոնք նրանք ստորագրել են»:
Շարունակելով Լավրովի միտքը՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը շեշտել է, որ իրենք հատկապես կկենտրոնանան ետկոնֆլիկտային կարգավորման վրա, որի պատասխանատուն արտգործնախարարներն են, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի հարցը. «Ինձ թվում է՝ այս տեսանկյունից օգտակար կլիներ քննարկել հարցերը, այն զարգացումը, որ եղել է այս ժամանակահատվածում։ Առնվազն մեր կողմից մենք հատուկ ուշադրություն կդարձնենք ետկոնֆլիկտային կարգավորման այն չափման վրա, որի համար անմիջականորեն պատասխանատու են արտգործնախարարները. դրանք խաղաղության պայմանագրի հարցերն են, որոնց շուրջ մենք վերջերս հանդիպում ունեցանք»։
Իր հերթին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարին՝ նշելով որ «Նման հանդիպումները լավ հնարավորություն են Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների՝ բոլոր ասպեկտներով կարգավորման, ինչպես նաև երեք երկրների նախագահների եռակողմ հայտարարությունների հունով ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ լուծումներ գտնելու համար»։

Что обсуждалось в ходе трехсторонней встречи Лавров-Мирзоян-Байрамов?
Министр иностранных дел России Сергей Лавров, открывая трехстороннюю встречу министров иностранных дел России, Азербайджана и Армении заявил: «Поскольку время движется быстро, события развиваются быстро, я думаю, что сегодня хорошая возможность пообщаться на эту тему и посмотреть, как мы можем отчитаться перед нашими лидерами о реализации подписанных ими соглашений » .
Продолжая мысль Лаврова, министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов подчеркнул, что особое внимание будет уделено постконфликтному урегулированию, за которое отвечают министры иностранных дел, в том числе вопросу мирного договора. «Мне кажется, что с этой точки зрения было бы полезно обсудить те вопросы, то развитие, которое происходило в этот период. По крайней мере, со своей стороны мы будем уделять особое внимание измерению постконфликтного урегулирования, за которое несут прямую ответственность министры иностранных дел, это вопросы мирного договора, по которому у нас недавно была встреча.
В свою очередь министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян коснулся перспективы урегулирования армяно-азербайджанских отношений, отметив, что «Такие встречи являются хорошей возможностью для урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном во всех аспектах, а также для поиска решений для урегулирования нагорно-карабахского конфликта согласно трехсторонним заявлениям президентов трех стран» .