«Ռուսական կողմը օգտագործում է հակամարտությունը և Թուրքիայի աջակցությամբ խաղում է ադրբեջանական խաղը». Մակրոն
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին բախումները միտումնավոր հրահրելու մեջ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը չորեքշաբթի օրը մեղադրել է Ռուսաստանին՝ որպես Կովկասում և դրանից դուրս ապակայունացման ջանքերի մի մաս։
«Երկու նախկին խորհրդային երկրների միջև սեպտեմբերի վերջին 2020 թվականից ի վեր ամենասարսափելի մարտերը բռնկվեցին, որի հետևանքով զոհվեց ավելի քան 200 մարդ։ Մարտերը կապված են տասնամյակներ շարունակվող ռազմական գործողությունների հետ՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի վերահսկողության համար, որը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես Ադրբեջանի մաս, բայց մինչև 2020 թվականը հիմնականում վերահսկվում է էթնիկ հայ բնակչության մեծամասնության կողմից: Մոսկվան, որը պաշտպանական պայմանագիր ունի Հայաստանի հետ և այնտեղ տեղակայված ռազմաբազա, 2020թ. հրադադարից հետո հազարավոր խաղաղապահներ է տեղակայել տարածաշրջանում։
Դա վերահաստատեց նրա դերը որպես «ոստիկան» և գլխավոր ուժային միջնորդ՝ նախկին Խորհրդային Միության անկայուն հատվածում, որտեղ Թուրքիան նույնպես աճող ազդեցություն ունի՝ Ադրբեջանի հետ իր սերտ դաշինքի շնորհիվ»,-ասել է Էմանուել Մակրոնը՝ France 2 հեռուստատեսության հետ զրույցում։
Ֆրանսիայի նախագահը նշել է, որ Մոսկվան վերջին ամիսներին լարվածություն է առաջացրել հօգուտ Ադրբեջանի:
«5000 ռուս զինվորներ են տեղակայվել, որպեսզի երաշխավորեն սահմանները, բայց ռուսական կողմը օգտագործում է դարերով ձգվող հակամարտությունը և Թուրքիայի աջակցությամբ խաղում ադրբեջանական խաղը։ Դրանով թուլացնում է Հայաստանը, որի հետ մտերիմ էր ժամանակին։
Դուք տեսնո՞ւմ եք ինչ է կատարվում։ Դա Ռուսաստանի փորձն է՝ անկայունություն ստեղծելու։ Ռուսաստանը ցանկանում է քաոս ստեղծել Կովկասում` անկայունության մեջ գցելով բոլորիս»,- ընդգծել է Մակրոնը։

«Российская сторона использует конфликт и играет в азербайджанскую игру при поддержке Турции». Макрон
Президент Франции Эммануэль Макрон в среду обвинил Россию в преднамеренной провокации последних столкновений между Арменией и Азербайджаном в рамках усилий по дестабилизации ситуации на Кавказе и за его пределами.
«Самые ожесточенные боевые действия между двумя бывшими советскими республиками с 2020 года вспыхнули в конце сентября, в результате которых погибло более 200 человек. Боевые действия связаны с десятилетиями военных операций за контроль над Нагорно-Карабахским регионом, который международно признан как часть Азербайджана, но до 2020 года в значительной степени контролировалась этническим армянским большинством населения. Москва, у которой есть договор об обороне с Арменией и расположенная там военная база, в 2020 г. после прекращения огня направила в регион тысячи миротворцев.
Она подтвердил свою роль «полицейского» и главного влиятельного посредника в нестабильной части бывшего Советского Союза, где Турция также имеет растущее влияние благодаря тесному союзу с Азербайджаном », — сказал Эммануэль Макрон в разговоре с телеканалом France 2.
Президент Франции отметил, что в последние месяцы Москва создавала напряженность в пользу Азербайджана.
«5000 российских солдат переброшены для охраны границ, но российская сторона использует многовековой конфликт и играет в азербайджанскую игру при поддержке Турции. Это ослабляет Армению, с которой когда-то была близка.
Вы видите, что происходит? Это попытка России создать нестабильность. Россия хочет создать хаос на Кавказе, ввергнув нас всех в нестабильность», — подчеркнул Макрон.