Ֆինլանդիան պատրաստվում է փակել սահմանները ՌԴ քաղաքացիների համար
«Ֆինլանդիան պատրաստվում է Ռուսաստանի քաղաքացիների համար երկիր մուտքի ամբողջական արգելք մտցնել»։ Այս մասին Նյու Յորքում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է արտգործնախարար Պեկկա Հաավիստոն։
Նա նշել է, որ այսօր՝ սեպտեմբերի 21-ին, Հելսինկին որոշել է սկսել ազգային որոշման նախապատրաստումը, թե ինչպես կարող է սահմանափակել կամ ամբողջությամբ կանխել «զբոսաշրջային այս հոսքը»։
ԱԳ նախարարը նաև նշել է, որ աշխատանքներն արդեն սկսվել են, այն իրականացնում են տարբեր նախարարությունների փորձագետներ՝ ԱԳՆ ղեկավարությամբ։
«Ֆինլանդիան չի ցանկանում լինել տարանցիկ երկիր, նույնիսկ այլ երկրների կողմից տրված շենգենյան վիզա ունեցող ռուսների համար, և այժմ մենք ցանկանում ենք այդ երթևեկությունը վերցնել վերահսկողության տակ», - եզրափակել է նախարարը:

Finland is going to close the borders to Russian citizens
At the press conference in New York, Foreign Minister Pekka Haavisto announced, "Finland is preparing to introduce a complete ban on the entry of Russian citizens into the country."
He noted that today, September 21, Helsinki has decided to start preparing a national decision on how to limit or completely prevent "this tourist flow."
The Minister of Foreign Affairs also noted that the work has already started; it is being carried out by experts from different ministries under the leadership of the Foreign Ministry.
"Finland does not want to be a transit country, even for Russians with Schengen visas issued by other countries, and now we want to take this traffic under control," the minister concluded.