Պուտինը Բաքվին և Երևանին զսպվածության կոչ է արել
«Մենք կոչ ենք անում բոլորին զսպվածություն ցուցաբերել, անշեղորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը և հաստատակամորեն հետևել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին»,-հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ օտարերկրյա դեսպանների կողմից հավատարմագրերի հանձնման արարողության ժամանակ:
«Նշեմ, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրման կապակցությամբ ՀԱՊԿ-ի գծով միջոցներ են ձեռնարկվում։ Դիմակայության գոտի է ուղարկվել հատուկ առաքելություն՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի գլխավորությամբ։ Նրան հանձնարարվել է գործերի վիճակի ուսումնասիրման արդյունքներով առաջարկություններ պատրաստել հավաքական անվտանգության խորհրդին»,-հիշեցրել է ՌԴ նախագահը ։
Ավելի վաղ Հայաստանում ՀԱՊԿ առաքելության խմբի ղեկավար, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ը ձգտում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային լարվածությունը կարգավորել խաղաղ ճանապարհով:
Նա նշել է նաև, որ պետք է ելնել նրանից, որ լուծման բանալին հայ-ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիայի երկկողմ հանձնաժողովի համատեղ աշխատանքն է՝ Ռուսաստանի կողմից խորհրդատվական աջակցությամբ:

Путин призвал Баку и Ереван к сдержанности
«Призываем всех проявлять сдержанность, неуклонно соблюдать режим прекращения огня и твердо следовать трехсторонним заявлениям руководителей России, Азербайджана и Армении», — заявил Президент России Владимир Путин на церемонии вручения верительных грамот послами иностранных государств. .
«Должен отметить, что в связи с обострением ситуации на армяно-азербайджанской границе принимаются меры по линии ОДКБ. В зону противостояния направлена специальная миссия во главе с Генеральным секретарем ОДКБ. Им поручено подготовить рекомендации совету коллективной безопасности по результатам изучения состояния дел», — напомнил Президент России.
Ранее глава миссии ОДКБ в Армении генерал-полковник Анатолий Сидоров заявил, что ОДКБ стремится урегулировать приграничную напряженность между Арменией и Азербайджаном мирным путем.
Он также отметил, что следует исходить из того, что ключом к решению является совместная работа двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы при консультативной поддержке со стороны России.