«Հայաստանում ՀԱՊԿ ուժերի կիրառման մասին մոտ ապագայում խոսք լինել չի կարող». շտաբի պետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Մոտ ապագայում Հայաստանում ՀԱՊԿ ուժերի կիրառման մասին խոսք չկա»,- հայտարարել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը։ ՀԱՊԿ խաղաղապահների՝ սահման ուղարկելու մտադրության մասին հարցի առնչությամբ Սիդորովը կոչ է արել «առաջ չընկնել»:
«Սեպտեմբերի 13-ին մեր պետությունների ղեկավարները միաձայն հայտարարեցին, որ խնդիրը, որն այսօր գոյություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, պետք է լուծվի քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով։ Ռազմական ուժի կիրառման մասին, այն էլ՝ ՀԱՊԿ-ի ներգրավմամբ, ոչ սեպտեմբերի 13-ին, ոչ երեկ, ոչ այսօր, և, կարծում եմ, մոտ ապագայում ևս, խոսք չի գնում»,-հայտարարել է Սիդորովը։
Անատոլի Սիդորովը նաև հույս է հայտնել, որ գործընթացները կընթանան խաղաղ ճանապարհով, և խնդիրը կլուծվի առանց ՀԱՊԿ ուժերի և զենքի կիրառման:

«О применении сил ОДКБ в Армении в ближайшее время не может быть и речи». Начальник штаба (ВИДЕО)
«О применении сил ОДКБ в Армении в ближайшее время не может быть и речи», — заявил начальник Объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров. На вопрос о намерении отправить к границе миротворцев ОДКБ Сидоров призвал «не торопиться».
«13 сентября главы наших государств единогласно заявили, что проблема, существующая сегодня между Арменией и Азербайджаном, должна решаться политико-дипломатическими методами. «О применении военной силы с привлечением ОДКБ не может быть и речи ни 13 сентября, ни вчера, ни сегодня, и, думаю, и в ближайшем будущем», — сказал Сидоров.
Анатолий Сидоров также выразил надежду, что процессы будут носить мирный характер и проблема будет решена без применения сил и оружия ОДКБ.