Մենք խնդրում ենք Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը միանալ մյուս երկրներին ՝ պահանջելով անհապաղ դադարեցնել Ադրբեջանի ագրեսիան
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութենը դատապարտել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Վերջին 24 ժամվա ընթացքում Ադրբեջանը նոր դաժան հարձակումներ է ձեռնարկել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա, որը ձգվում է Սյունիքի, Գեղարքունիքի և Վայոց Ձորի մարզերով: Ադրբեջանը հարվածներ է հասցնում ոչ միայն ռազմական օբյեկտներին, այլև քաղաքացիական համայնքներին և ենթակառուցվածքներին։ Այդ հարձակումներն ուղղված էին ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի շրջանին, այլ հենց Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սուվերեն սահմաններին և միանգամայն անհիմն էին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է, որ սեպտեմբերի 13-ին ՝ ժամը 00: 05-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը ինտենսիվ կրակ են բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ ՝ օգտագործելով նաև անօդաչու թռչող սարքեր:
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խումբը դատապարտում է ադրբեջանական ռեժիմի բռնության այս վերջին գործողությունը և իր խորը մտահոգությունն է հայտնում զոհերի և նրանց ընտանիքների համար:
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խումբը կարծում է, որ այս ագրեսիան հստակ հաշվարկված էր, քանի որ ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը շեղվել է Ուկրաինայի իրադարձությունների, իսկ վերջերս՝ թագուհի Եղիսաբեթի մահվան կապակցությամբ համատարած սգի վրա: Նման ագրեսիվ օպորտունիզմը պետք է դատապարտվի ամենավճռական ձևով և ստանա վճռական պատասխան:
Հրատապ անհրաժեշտություն կա, որ միջազգային հանրությունը՝ ներառյալ Մեծ Բրիտանիան, դատապարտի Ադրբեջանին և պատասխանատվության կանչի նրան այդ վերջին ռազմական հանցագործությունների համար։ Մենք խնդրում ենք Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը միանալ մյուս երկրներին ՝ պահանջելով անհապաղ դադարեցնել Ադրբեջանի ագրեսիան և պատժամիջոցներ սահմանել այնքան ժամանակ, քանի դեռ այդ երկիրը շարունակում է իր չարդարացված գործողությունները։ Մենք նաև խնդրում ենք Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանն աջակցել Միավորված ազգերի կազմակերպությանն ուղղված խնդրանքին՝ այս հարցը քննարկել ԱԽ արտակարգ նիստում և աջակցել ռազմական գործողությունների դադարեցմանը»։

We ask the UK government to join other countries in demanding an immediate end to Azerbaijan's aggression
Tim Lowden, head of the Great Britain-Armenia friendship group in the British Parliament, condemned Azerbaijan's aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia. The statement states explicitly:
"During the last 24 hours, Azerbaijan launched new brutal attacks on the sovereign territory of Armenia, which stretches through Syunik, Gegharkunik, and Vayots Dzor regions. Azerbaijan attacks not only military facilities but also civilian communities and infrastructure. Those attacks were not aimed at the disputed territory of Nagorno Karabakh, but Armenia's internationally recognized sovereign borders and were utterly unjustified.
The RA Ministry of Defense confirmed that on September 13, at 00:00. On 05, the armed forces of Azerbaijan opened intense fire in the direction of Armenian positions, also using drones.
The UK-Armenia Friendship Group in the UK Parliament condemns this latest act of violence by the Azerbaijani regime. It expresses its most profound concern for the victims and their families.
The UK-Armenia friendship group in the UK Parliament believes that this aggression was calculated as the world's attention was diverted to the events in Ukraine and, more recently, to the widespread mourning over the death of Queen Elizabeth. Such aggressive opportunism must be condemned in the strongest possible terms and given a decisive response.
There is an urgent need for the international community, including Great Britain, to condemn Azerbaijan and hold it accountable for these latest war crimes. We ask the UK government to join other countries in demanding an immediate end to Azerbaijan's aggression and imposing sanctions as long as that country continues its unjustified actions. We also ask the UK government to support a request to the United Nations to discuss this issue in an emergency Security Council meeting and keep a cessation of hostilities."