Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է անում վերադառնալ Բաքվի և Երևանի միջև հրադադարի պահպանմանը
Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է անում վերադառնալ Բաքվի և Երևանի միջև հրադադարի պահպանմանը։ Այս մասին հայտարարվել է երեքշաբթի՝ սեպտեմբերի 13-ին, Ելիսեյան պալատում պետության ղեկավարներ Էմանուել Մակրոնի և Իլհամ Ալիևի հեռախոսազրույցից հետո։
«Նախագահ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում նախագահ Մակրոնն ընդգծել է հրադադարի պահպանմանը վերադառնալու անհրաժեշտությունը։ Մակրոնն իր մտահոգությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների կապակցությամբ, որոնք հանգեցրել են հայկական բնակավայրերի ռմբակոծման։
Ֆրանսիայի նախագահն Ալիևին հայտնել է ռազմական գործողությունները շտապ դադարեցնելու և հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը վերադառնալու անհրաժեշտության մասին։ Նա պնդել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային ջանքերը շարունակելու և ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը և հիշեցրել է իր պատրաստակամությունը բոլոր գործընկերների, մասնավորապես՝ Եվրամիության հետ միասին նպաստելու դրանց»,- ասված է հայտարարությունում։

France calls on Azerbaijan to return to the ceasefire between Baku and Yerevan
France calls on Azerbaijan to return to the ceasefire between Baku and Yerevan. This was announced on Tuesday, September 13, after the telephone conversation between the heads of state Emmanuel Macron and Ilham Aliyev at the Elysée Palace.
"In a telephone conversation with President Aliyev, President Macron emphasized the need to return to the observance of the ceasefire. Macron expressed his concern regarding the military operations on the border of Armenia and Azerbaijan, which led to the bombing of Armenian settlements.
The President of France informed Aliyev about the need to urgently stop the military operations and return to the maintenance of the ceasefire regime. He insisted on the need to continue and intensify the negotiation efforts between Armenia and Azerbaijan and reminded us of his readiness to contribute to them with all partners, particularly the European Union," the statement said.