Բրյուսելում տեղի կունենա Միշել-Փաշինյան-Ալիև հանդիպում. ադրբեջանական զլմ
2022թ. օգոստոսի 31-ին Եվրոպական միության աջակցությամբ Բրյուսելում նախատեսվում է հանդիպում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԵՄ Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջև։
Նախօրեին հայտնի էր դարձել, որ 2022 թվականի օգոստոսի 29-ին Մոսկվայում տեղի կունենա Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանազատման պետական հանձնաժողովների երկրորդ հանդիպումը, որին կմասնակցեն ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ու Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը:
Radar Armenia-ն  փորձեց ճշտել, թե օգոստոսի 31-ին Փաշինյան-Ալիև հանդիպման մասին շրջանառվող լուրերը համապատասխանու՞մ են իրականությանը։ ՀՀ Կառավարությունից ասացին, որ ցանկացած հանդիպման մասին Կառավարությունը պատշաճ տեղեկացնում է հանրությանը։

Pashinyan-Aliev meeting will take place in Brussels. Azeri MM
On August 31, 2022,  with the support of the European Union, a meeting between the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, and the President of the EU Council Charles Michel is planned in Brussels.
The day before, it became known that on August 29, 2022, the second meeting of the state commissions for border delimitation between Azerbaijan and Armenia will take place in Moscow, in which Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister of Azerbaijan Shahin Mustafayev will participate.
Radar Armenia tried to determine whether the rumors about the meeting between Pashinyan and Aliyev on August 31 were accurate. The RA Government said that the Government properly informs the public about any arrangement.