Վրաստանի ՆԳՆ-ն մեկնաբանել է Ախալքալաքում «Միացյալ ազգային շարժման» անդամ Արթուր Մկոյանի կալանավորումը։ Ներքին գործերի նախարարությունը հերքել է ընդդիմադիր կուսակցության կողմից տարածվող տեղեկությունը, թե ակտիվիստի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է տեղի ունեցել։
Ըստ Վրաստանի ՆԳՆ տարածած հաղորդագրության, որին կցված է տեսանյութ, երևում է, թե ինչպես է Մկոյանը կրակում ատրճանակից։ Ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ դեպքը տեղի է ունեցել օգոստոսի 23-ին Ախալքալաքի Դավիթ Աղմաշենեբելի փողոցում։ «Opel» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը կրակ է բացել անձնական մեքենա վարող ոստիկանների վրա։ Այնուհետև վարորդը դեպքի վայրից դիմել է փախուստի։
Վրաստանի ոստիկանները շուտով պարզել են տղամարդու ինքնությունը. պարզվել է, որ նա 1985 թվականին ծնված Ա.Մ.-ն է։ Հետաքննություն է սկսվել Վրաստանի Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածով՝ ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելու, պահելու և կրելու մեղադրանքով։ Հետաքննության շրջանակներում ոստիկանները խուզարկել են կասկածյալի տունը, որի ընթացքում նա դիմադրություն է ցույց տվել։ Այս առնչությամբ տղամարդը բերման է ենթարկվել վարչական օրենսգրքի 173-րդ հոդվածով՝ ոստիկանության օրինական պահանջներին չենթարկվել համար։
«Նաև ցանկանում ենք արձագանքել «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության գրասենյակում տեղի ունեցած ճեպազրույցին՝ կապված նշված փաստի հետ, որտեղ կուսակցության ներկայացուցիչը պատմել է Ախալքալաքում իրենց կուսակցության անդամի տանը կատարված խուզարկության մասին, որը նա անվանում է ահաբեկչություն ընտանիքի նկատմամբ և քաղաքական հետապնդում իր նկատմամբ: Նշված պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը։ Գործի հարուցումը և ոստիկանության կողմից Ա. Մ. բնակության վայրի խուզարկությունը լիովին համապատասխանում են դատավարական օրենսդրությանը», - ասված է Վրաստանի ՆԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ «Ազգային միացյալ շարժման» անդամ Գեորգի Բոտկովելին նախօրեին հարավիրած ասուլիսում հայտարարել էր, որ Արթուր Մկոյանի հանդեպ «ահաբեկչություն և քաղաքական հետապնդում» է իրականացվում, նրան անօրինական են ձերբակալել։

В Грузии арестован член партии Саакашвили Артур Мкоян (ВИДЕО)
В МВД Грузии прокомментировали арест Артура Мкояна, члена «Единого национального движения» в Ахалкалаке. В МВД опровергли распространенную оппозиционной партией информацию о политическом преследовании активиста.
Согласно распространенному МВД Грузии сообщению, к которому прилагается видео, Мкоян стреляет из пистолета. По данным МВД, инцидент произошел 23 августа на улице Давида Агмашенебеля в Ахалкалаки. Водитель автомобиля «Опель» открыл огонь по полицейским, ехавшим на личном автомобиле. После этого водитель скрылся с места происшествия.
Вскоре грузинская полиция установила личность мужчины. оказалось, что это А.М., 1985 г.р. Начато расследование по статье 236 УК Грузии по обвинению в незаконном приобретении, хранении и ношении огнестрельного оружия. В рамках расследования полиция провела обыск в доме подозреваемого, во время которого он оказал сопротивление. В связи с этим мужчину задержали по статье 173 УК РГ за неповиновение законным требованиям полиции.
«Хотим также отреагировать на брифинг, проведенный в офисе партии «Единое национальное движение», в связи с указанным фактом, где представитель партии рассказал об обыске в доме их однопартийца в Ахалкалаки, которое он называет терроризмом против семьи и политическим преследованием против себя. Это утверждение не соответствует действительности. Возбуждение дела и обыск по месту жительства полностью соответствует процессуальному законодательству", - говорится в сообщении МВД Грузии.
Напомним, что член "Единого национального движения" Георгий Ботковели заявил вчера на пресс-конференции, что в отношении Артура Мкояна осуществляется "терроризм и политическое преследование", он был арестован незаконно.