Թուրքիայում ուսումնավարժանքներ են անցկացվել՝ Մեծամորի ԱԷԿ-ի հնարավոր վթարի դեպքում
Թուրքիայում ուսումնավարժանքներ են անցկացվել՝ Մեծամորի ատոմակայանի (ԱԷԿ) հնարավոր վթարի դեպքում: Այս մասին հաղորդում է ermenihaber.am-ը։
Ըստ Թուրքիայի պետական  «Anadolu» լրատվական գործակալության՝ Կարս նահանգի արտակարգ իրավիճակների վարչության (AFAD) և մի շարք այլ կառույցների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել ուսումնական վարժանքներ՝ ՀՀ տարածքում և Թուրքիայի սահմանից 16կմ հեռավորության վրա գտնվող Մեծամորի ԱԷԿ-ի  հնարավոր քիմիական, բիոլոգիական, ռադիոլոգիական և միջուկային արտահոսքի դեպքում:
Ուսումնավարժանքների սցենարի համաձայն՝ Մեծամորի ատոմակայանի մոտ տեղի է  ունեցել 7 բալանոց երկրաշարժ, որի հետևանքով  արտահոսք է տեղի ունենեցել և տուժել է սահմանին գտնվող Ասլահանե, Քալաքքալե և Քյուչուք Աքյուզում գյուղերի 20 բնակիչ:

В Турции прошли учения на случай возможной аварии на Мецаморской АЭС
В Турции прошли учения на случай возможной аварии на Мецаморской атомной электростанции (АЭС). Об этом сообщает ermenihaber.am.
По сообщению турецкого государственного информационного агентства «Анадолу», при участии Карсского государственного управления по чрезвычайным ситуациям (AFAD) и ряда других структур были проведены учения на случай утечки на химических, биологических, радиологических и атомных электростанциях Мецаморской АЭС, которые находятся на территории Армении и в 16 км от турецкой границы .
По учебному сценарию, вблизи Мецаморской АЭС произошло землетрясение силой 7 баллов, в результате чего произошла утечка и пострадали 20 жителей приграничных сел Аслахане, Калаккале и Кючук Акюзум