Սերբիան պատժամիջոցներ չի սահմանի Ռուսաստանի դեմ, քանի դեռ կարող է. Վուչիչ
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հայտարարել է, որ Բելգրադը կհետևի Ազգային անվտանգության խորհրդի որոշմանն ու պատժամիջոցներ չի սահմանի Ռուսաստանի դեմ: Նրա խոսքով՝ իշխանությունները հավատարիմ կմնան այդ քաղաքականությանը, «քանի դեռ կարող են»:
«Մեր գործը մեր երկրի համար պայքարելն է, քանի դեռ կարող ենք հավատարիմ մնալն այն փաստաթղթերին, որոնք ինքներս ենք ստորագրել՝ Ազգային անվտանգության խորհրդի որոշումը»,- ասել է Վուչիչը TV Pink հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Սերբիայի նախագահը մտադիր է մայիսի 24-ից 26-ն ընկած ժամանակահատվածում բանակցություններ վարել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Նա  ցանկանում է քննարկել գազի մատակարարումը և էներգակիրների գինը:
Սերբիայի փոխվարչապետ Զորան Միխայլովիչը մայիսին ավելի վաղ Ռուսաստանն անվանել էր «սպառնալիք ազատ Եվրոպայի համար»:

Сербия не будет вводить санкции против России до тех пор, пока это возможно. Вучич
Президент Сербии Александр Вучич заявил, что Белград последует решению Совета национальной безопасности и не будет вводить санкции против России. По его словам, власти будут придерживаться этой политики "пока могут".
«Наша работа — бороться за нашу страну до тех пор, пока мы можем придерживаться подписанных нами документов, решения Совета национальной безопасности», — сказал Вучич в интервью TV Pink.
Президент Сербии намерен провести переговоры с президентом России Владимиром Путиным с 24 по 26 мая. Он хочет обсудить поставки газа и цены на энергоносители.