Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակն արձագանքել է Փաշինյանի հայտարարություններին
«Հայաստանի վարչապետի ելույթի անհիմն մեղադրանքները կասկածի տակ են դնում այս երկրի խաղաղության ձգտումը»: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է minval.az-ը, ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաևան՝ մեկնաբանելով Նիդերլանդների միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում ունեցած ելույթի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները:
«Նիդերլանդներում ելույթի ժամանակ Ադրբեջանի հասցեին հնչեցված անհիմն մեղադրանքները, այդ թվում՝ հումանիտար հարցերում, վկայում են այն մասին, որ Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշումը հեռու է անկեղծությունից երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման հարցում»,- նշել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով «Հայաստանի վարչապետի մեղադրանքները, թե Ադրբեջանը մարդասիրական քայլեր չի ձեռնարկում, հայազգի կալանավորված անձանց չի վերադարձնում, անտեղի ու անհիմն են»: Նա նշել է, թե «հայկական կողմը վերջապես պետք է հասկանա, որ խաղաղության համար պետք է ոչ թե պարզապես խոսել, այլ գործել»:
«Սակայն այն փաստը, որ Հայաստանի վարչապետը շարունակում է անհիմն մեղադրանքներ հնչեցնել Ադրբեջանի հասցեին, լրջորեն կասկածի տակ է դնում այս երկրի՝ հանուն խաղաղության գործելու ցանկությունը»,- ասված է Աբդուլայևայի հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ Փաշինյանը երեկ Նիդերլանդներում անդրադարձել էր Ադրբեջանի գործողություններին ու նշել, որ Ադրբեջանը փորձում է հայ գերիների վերադարձի գործընթացի հարցը դարձնել առևտրի առարկա: Փաշինյանի խոսքով ադրբեջանական դիվանագիտության հիմնական գործը վերջին ամիսներին հետևյալն է. նրանք գնում են ԵՄ, ԱՄՆ և ասում են՝ ահա, տեսեք Հայաստանը պրոռուսական երկիր է, որոշ դեպքերում ասում են՝ պրոքսի ռուսական կառավարությամբ, հետո դրանից հետո մեկնում են Ռուսաստան, ասում են՝ տեսեք Հայաստանը պրոարևմտյան երկիր է, տեսեք ոնց են Արևմուտքի հետ հարաբերությունները սերտացնում»:

Пресс-секретарь МИД Азербайджана обвинила Пашиняна в безосновательных заявлениях
«Безосновательные обвинения в речи премьер-министра Армении ставят под сомнение стремление этой страны к миру » . Как сообщает minval.az, об этом заявила глава пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева, комментируя заявления премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна во время его выступления в Нидерландском институте международных отношений. .
«Безосновательные обвинения, прозвучавшие в адрес Азербайджана во время его выступления в Нидерландах, в том числе по гуманитарным вопросам, показывают, что позиция руководства Армении в деле нормализации отношений между двумя странами далека от искренности », - сказала она.
По ее словам, «обвинения премьер-министра Армении в том, что Азербайджан не предпринимает гуманитарных шагов, не возвращает задержанных армян, безосновательны и беспочвенны». Она отметила, что «армянская сторона должна наконец понять, что для мира мы должны не просто говорить, а действовать».
«Однако тот факт, что премьер-министр Армении продолжает выдвигать необоснованные обвинения в адрес Азербайджана, серьезно ставит под сомнение стремление этой страны действовать во имя мира», — говорится в заявлении Абдуллаевой
Отметим, что Пашинян сослался на вчерашние действия Азербайджана в Нидерландах и отметил, что Азербайджан пытается сделать вопрос возвращения армянских пленных предметом торговли. По словам Пашиняна, главная задача азербайджанской дипломатии в последние месяцы заключается в следующем. Едут в ЕС или в США, говорят "смотрите, Армения пророссийская страна", в некоторых случаях говорят, страна-прокси правительства России, потом едут в Россию, говорят, смотрите, Армения прозападная страна, посмотрите, как они укрепляют отношения с Западом.»: