Վարչապետն ընդունել է Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի դի Մայոյին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի դի Մայոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Մայոյի այցը Հայաստան և վստահություն հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի տարբեր ոլորտներում Հայաստանի և Իտալիայի միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Իտալիայի հետ փոխգործակցությունը ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Եվրոպական միության շրջանակում:
Լուիջի դի Մայոն ընդգծել է իր երկրի կառավարության շահագրգռվածությունը՝ ընդլայնելու և ամրապնդելու Հայաստանի հետ համագործակցությունը, այդ թվում՝ տնտեսության ոլորտում: Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարը կարևորել է առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման, ներդրումային համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը:
Երկուստեք հեռանկարային է համարվել փոխգործակցության զարգացումը էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության և այլ ոլորտներում:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանն իր դիտարկումներն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ և ընդգծել միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրիչ գործողություններին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ շեշտելով Արցախի կարգավիճակի հստակեցման, անվտանգության ապահովման և արցախահայության հիմնարար իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը:
Լուիջի դի Մայոն Իտալիայի աջակցությունն է հայտնել ՄԽ համանախագահության և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերին՝ միտված ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման երկխոսությանը:

Премьер-министр принял министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии Луиджи ди Майо
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Луиджи Ди Майо, находящимся с рабочим визитом в Армении.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Майо в Армению и выразил уверенность, что он придаст новый импульс дальнейшему развитию и укреплению отношений между Арменией и Италией в различных сферах. Никол Пашинян использовал сотрудничество с Италией как в двустороннем порядке, так и в рамках Евросоюза.
Луиджи ди Майо подчеркнул заинтересованность своей страны в расширении и укреплении сотрудничества с Арменией, в том числе в экономической сфере. Министр иностранных дел и международного сотрудничества Италии предпринял решительные шаги для увеличения товарооборота и реализации совместных инвестиционных программ.
Обе стороны посчитали перспективным развитие сотрудничества в сферах энергетики, информационных технологий, образования и других областях.
Собеседники также обсудили вопросы, связанные с ситуацией на Южном Кавказе.
Премьер-министр Пашинян представил свои наблюдения по процессам, происходящим вокруг Нагорного Карабаха, и подчеркнул необходимость адекватного ответа международного сообщества на провокационные действия, осуществляемые Азербайджаном. Никол Пашинян подчеркнул необходимость всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, подчеркнув важность уточнения статуса Арцаха, обеспечения безопасности и защиты основных прав арцахских армян.
Луиджи ди Майо выразил поддержку Италии усилий сопредседателей Минской группы, президента Европейского совета Шарля Мишеля, направленных на урегулирование нагорно-карабахского конфликта, установление стабильности и мира на Южном Кавказе, а также диалог между Арменией и Турцией.