Թուրքիան այլևս չի ծրագրում ԱՄՆ-ից Patriot ՀՕՊ համակարգեր գնել
Պաշտպանական արդյունաբերության դեպարտամենտի ղեկավար Իսմայիլ Դեմիրը հավելել է, որ Անկարայի կողմից Մոսկվայից С-400 ՀՕՊ համակարգերի գնման պայմանագրի իրականացումը շարունակվում է առանց որևէ խնդրի։
Թուրքիան դադարեցրել է ԱՄՆ-ից Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգեր ձեռք բերելու հնարավորության դիտարկումը։ Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության տնօրինության ղեկավար Իսմայիլ Դեմիրը։
«Ներկայումս Patriot ՀՕՊ համակարգերի հարցում չկա․ պաշտպանական արդյունաբերության տեսանկյունից՝ մենք փակել ենք այդ էջը», - մեջբերել է նրա խոսքերը «Sabah» թերթը։ Մինչդեռ, Մոսկվայից С-400 ՀՕՊ համակարգերի գնման պայմանագրի իրականացումը «շարունակվում է առանց խնդիրների»։
Ռուսաստանը և Թուրքիան Մոսկվայի կողմից Անկարային S-400 ՀՕՊ համակարգերի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագիրն ստորագրել են 2017թ.։ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի առաջին երկիրն էր, որը Ռուսաստանից ձեռք բերեց այդ համակարգերը։ Անկարայի որոշումը առաջացրեց ԱՄՆ-ի և ամբողջ դաշինքի կտրուկ բացասական արձագանքը։ ԱՄՆ-ն չի դադարում Թուրքիային ստիպել՝ հրաժարվել ռուսական ՀՕՊ համակարգերից։ Քանի որ Թուրքիան չի տրվում ճնշումներին և չի ազատվում С-400-ից, Վաշինգտոնը Անկարային հանել էր հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչ-ռմբակոծիչի արտադրության ամերիկյան ծրագրից։ Բացի այդ, Միացյալ Նահանգները երկար ժամանակ սպառնում էր Թուրքիային՝ Ս-400-ի գնման համար մի շարք միակողմանի պատժամիջոցների կիրառմամբ, սակայն չէր շտապում գնալ այդ քայլին, քանի որ վախենում էր հարաբերությունների հետագա սրումից։ Անկարան էլ զգուշացրել է, որ անպատասխան չի թողնի նման սահմանափակումների կիրառումը։ 2020թ․ դեկտեմբերին Վաշինգտոնը նման պատժամիջոցներ սահմանեց։

Турция перестала рассматривать возможность закупки у США ЗРК Patriot. Об этом сообщил в понедельник глава Главного управления оборонной промышленности Турции Исмаил Демир.
Глава департамента оборонной промышленности Исмаил Демир добавил, что реализация Анкарой соглашения о закупке у Москвы ЗРК С-400 продолжается без каких-либо проблем.
"В настоящее время о ЗРК "Патриот" речи не идет․ "С точки зрения оборонной промышленности мы закрыли эту страницу", - цитирует его газета "Сабах". Между тем реализация контракта на закупку у Москвы ЗРК С-400 «продолжается без проблем».
Россия и Турция подписали соглашение о поставке Москвой зенитно-ракетных комплексов С-400 Анкаре в 2017 году. Турция стала первой страной НАТО, которая приобрела эти системы у России. Решение Анкары вызвало резкую негативную реакцию США и всего альянса в целом. США не перестают принуждать Турцию отказаться от российских систем ПВО. Поскольку Турция не поддается давлению и не избавляется от С-400, Вашингтон исключил Анкару из плана США по поставкам истребителя-бомбардировщика пятого поколения F-35. Кроме того, США давно угрожали Турции серией односторонних санкций за покупку С-400, но не спешили идти на такой шаг, опасаясь дальнейшей эскалации отношений. Анкара предупредила, что не оставит применение таких ограничений без ответа. В декабре 2020 года Вашингтон ввел такие санкции.