ԱԺ պատգամավոր Բաբկեն Թունյանի գրառումը․
Ինչպես գիտեք, կառավարությունը տևական ժամանակ աջակցում է գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներին՝ տարբեր ծրագրերի միջոցով:
Սակայն կար մի խնդիր, որի մասին նշում էին աջակցություն ստացող տնտեսվարողները: Սուբսիդիաները, որոնք տրամադրվում են ծախսերի փոխհատուցման համար, դիտարկվում են որպես եկամուտ՝ դրանց ստացման պահին, ստեղծելով անհամաչափ հարկային բեռ։
Խնդիրը լուծելու համար ֆինանսների նախարությունը մշակել և ԱԺ-ի դատին է ներկայացրել ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծ։
Նախաձեռնությամբ սահմանվում է արտոնյալ կարգավորում այն շահութահարկ վճարողների համար, որոնք պետական ծրագրերով աջակցություն են ստանում։ Այսուհետ սուբսիդիաները, որոնք տրամադրվում են ծախսերի փոխհատուցման համար, այլևս չեն դիտարկվի որպես եկամուտ ստացման պահին՝ ազատելով բիզնեսին անհարկի հարկային բեռից։
Ավելին, նոր դրույթները հետադարձ ուժով կկիրառվեն 2024 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների նկատմամբ։
Նախագիծը առաջին ընթերցմամբ քննարկվել և դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 14-ին գումարված նիստին և ներառված է վաղը գումարվելիք լիագումար նիստի օրակարգում:

Запись депутата НС Бабкена Туняна:
Как вы знаете, правительство на протяжении длительного времени оказывает поддержку сельхозпроизводителям через различные программы.
Однако существовала проблема, на которую указывали предприниматели, получающие эту помощь. Субсидии, предоставляемые для компенсации расходов, рассматриваются как доход в момент их получения, что создает непропорциональное налоговое бремя.
Для решения этой проблемы Министерство финансов разработало и представило на рассмотрение Национального Собрания проект дополнений и изменений в Налоговый кодекс РА.
Инициатива устанавливает льготный порядок для плательщиков налога на прибыль (корпоративного налога), получающих поддержку по государственным программам. Отныне субсидии, предоставляемые для компенсации расходов, больше не будут рассматриваться как доход в момент получения, что освободит бизнес от излишней налоговой нагрузки.
Более того, новые положения будут иметь обратную силу и будут применяться к отношениям, возникшим после 1 января 2024 года.
Законопроект был обсужден в первом чтении и получил положительное заключение на заседании постоянной комиссии НС по экономическим вопросам 14 января. Он включен в повестку пленарного заседания, которое созывается завтра».