Արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«Դեկտեմբերի 22-ին Սիրիա Թուրքիայի ԱԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցին զուգահեռ՝ Հալեպի քրդաբնակ մի քանի շրջաններում բախումներ են տեղի ունեցել ժամանակավոր կառավարության և քրդական զինված ուժերի միջև։ Դրանք օրվա վերջին դադարել են կողմերի միջև ձեռք բերված համաձայնության արդյունքում։
Այս զարգացումները, վստահաբար, միտված են Սիրիայի հյուսիսում քրդական ուղղությամբ համակողմանի ճնշման գործադրմամբ «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերին»(ՍԴՈՒ) մղելու դեռևս ընթացիկ տարվա մարտի 10-ին ձեռք բերված պայմանավորվածության իրականացմանը։ Դրա համաձայն՝ ՍԴՈՒ-ն պետք է ինտեգրվեր Սիրիայի ԶՈՒ-ին, իսկ նրա կողմից վերահսկվող տարածքները աստիճանաբար փոխանցվելին կենտրոնական կառավարության վերահսկողությանը. համաձայնությունը չէր կենսագործվում հիմնականում Սիրիայի կառավարության ունեցած բազաբնույթ խնդիրների և Իսրայելի միջամտության պատճառով։
Ներկայում գործընթացին կրկին փորձում է միջամտել Թուրքիան իր համար կենսական նշանակության խնդրի լուծումը խթանելու նպատակով։ Այս համատեքստում, չի բացառվում նաև Անկարայի ռազմական աջակցության տարբերակը Դամասկոսին, եթե ՍԴՈՒ-ն չգնա խաղաղ լուծման։

The option of Ankara's military support to Damascus is not ruled out. Petrosyan
"On December 22, in parallel with the visit of the delegation led by the Turkish Foreign Minister to Syria, clashes took place between the interim government and the Kurdish armed forces in several Kurdish-populated areas of Aleppo. They stopped at the end of the day as a result of an agreement reached between the parties.
These developments are certainly aimed at implementing the agreement reached on March 10 of this year to push the "Syrian Democratic Forces" (SDF) by exerting comprehensive pressure on the Kurdish direction in northern Syria. According to it, the SDF was to be integrated into the Syrian Armed Forces, and the territories it controlled were to be gradually transferred to the central government's control. The agreement was not implemented mainly due to the inherent problems of the Syrian government and the intervention of Israel.
Turkey is again trying to intervene in the process to promote a solution to a vital issue for it. In this context, Ankara's military support for Damascus is not ruled out if the SDF fails to reach a peaceful solution.
PS: There are no casualties among the Armenian community. Today is a day of general rest declared in Aleppo."