Սա իրականում չափազանց մեծ առաջընթաց է. Արման Բաբաջանյան
«Էրդողանը նախօրեին հայտարարել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը մոտ են խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, և Թուրքիան 2026-ի սկզբից պատրաստվում է «սիմվոլիկ քայլերով» առաջ տանել Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման օրակարգը։ Իմ ունեցած տեղեկություններով Հայաստանը և Թուրքիան առաջիկայում դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատելու և ըստ ամենայնի սահմանը կբացվի երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։
Սա իրականում չափազանց մեծ առաջընթաց է ոչ միայն երկու երկրների, այլ ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Թուրքիայի վերաբերյալ մեր անելիքը դրոշ վառելը չէ։ Դա անում են այն պետությունները, որոնք պետականություն չունեն։ Եթե մենք ուրիշի դրոշն ենք վառում, պիտի պատրաստ լինենք, որ ուրիշներն էլ մեր դրոշն են վառելու։ Ու հարցն այն է՝ նրանք դրոշից բացի կարո՞ղ է ուրիշ բան էլ «վառեն», իսկ մենք մնանք սոսկ դրոշ վառող։
Մենք կարող ենք ամբողջ ազգով հավաքվել հայ-թուրքական սահմանին ու գոռալ, որ թուրքը մեր թշնամին է: Ի՞նչ կփոխվի դրանից: Մեր ուժը դրանից չի ավելանա, իսկ Թուրքիայինը չի պակասի: Իրականում դրանից չի փոխվի ոչինչ, և հենց դա է այն ծուղակը է որը ձևակերպվում է այսպես Թուրքիա կամ Ռուսաստան՝ «թշնամի» կամ «փրկիչ» ծայրահեղություններով։ Այսպես, դարերով մեզ պահել են այս երկու ծայրահեղությունների միջև, որ Հայաստանը ռեգիոնում ոչինչ չորոշի, ոչինչ չփոխի։ Չփոխել ոչինչ նշանակում է պահպանել ռեգիոնում ռուս-թուրքական ձևաչափի գերակայությունը, որը ամրապնդվեց ՌԴ պաշտպանության նախարար Շոյգուի բնորոշմամբ «Ղարաբաղում ռուս-թուրքական փայլուն օպերացիայով»:
Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների ցանկացած արմատական մերժում ծառայում է միայն Ռուսաստանի՝ տարածաշրջանում ամուր դիրքավորվելու շահերին, ինչը հենց Թուրքիայի նպատակն է, որովհետև Թուրքիան գիտի իր առավելությունը Ռուսաստանի նկատմամբ և գիտի որ ռուսների փոխարեն ով էլ գա տարածաշրջան ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիա, Հնդկաստան, արաբական աշխարհ, նա չունի այն նույն առավելությունը որ ունի Ռուսաստանի նկատմամբ։ Թուրքիան այս երկրներից և ոչ մեկի հետ չի կարող պայմանավորվել այնպես ինչպես պայմանավորվեց Հայաստանի «դաշնակից» Ռուսաստանի հետ ու դա արեց Հայաստանի կյանքերի և տարածքների հաշվին։
Պետությունը կառուցվում է ոչ թե զգացմունքով, այլ սառը հաշվարկով, երբեմն շատ ծանր որոշումների գնով։ Խոսել, հարաբերություն հաստատել Թուրքիայի հետ չի նշանակում եղբայրություն անել։ Նշանակում է պատասխանատվություն վերցնել, կառավարել իրավիճակը, պաշտպանել Հայաստանի շահը և վերջապես անել ամենակարևորը՝ ստեղծել տարածաշրջանում Հայաստանից կախված իրողություններ»։

Председатель партии «Во имя республики» Арман Бабаджанян на своей странице в Facebook написал:
«Эрдоган накануне заявил, что Армения и Азербайджан близки к подписанию мирного договора, и Турция с начала 2026 года готовится «символическими шагами» продвигать повестку нормализации отношений Армения-Турция. По моей информации, Армения и Турция в ближайшее время установят дипломатические отношения и, судя по всему, граница откроется для граждан третьих стран.
Это на самом деле чрезвычайно большой прогресс не только для двух стран, но и для всего региона. Наше дело в отношении Турции — не сжигать флаги. Это делают те государства, у которых нет государственности. Если мы сжигаем чужой флаг, мы должны быть готовы к тому, что другие тоже будут сжигать наш флаг. И вопрос в том: а не могут ли они, помимо флага, «сжечь» что-то еще, пока мы остаемся просто сжигателями флагов?
Мы можем всей нацией собраться на армяно-турецкой границе и кричать, что турок — наш враг. Что от этого изменится? Наша сила от этого не прибавится, а сила Турции не убавится. На самом деле от этого не изменится ничего, и именно это и есть та ловушка, которая формулируется крайностями: Турция или Россия — «враг» или «спаситель». Так веками нас держали между этими двумя крайностями, чтобы Армения в регионе ничего не решала, ничего не меняла. Не менять ничего означает сохранять превосходство русско-турецкого формата в регионе, которое закрепилось, по определению министра обороны РФ Шойгу, «блестящей русско-турецкой операцией в Карабахе».
Любое радикальное отрицание отношений между Арменией и Турцией служит лишь интересам России по прочному позиционированию в регионе, что является целью и самой Турции. Потому что Турция знает свое преимущество над Россией и знает, что кто бы ни пришел в регион вместо русских — США, Франция, Индия, арабский мир — у нее не будет того же преимущества, которое она имеет над Россией. Турция ни с одной из этих стран не сможет договориться так, как договорилась с «союзницей» Армении — Россией, и сделала это за счет жизней и территорий Армении.
Государство строится не чувствами, а холодным расчетом, иногда ценой очень тяжелых решений. Говорить, устанавливать отношения с Турцией — не значит брататься. Это значит брать на себя ответственность, управлять ситуацией, защищать интересы Армении и, наконец, делать самое важное — создавать в регионе реалии, зависящие от Армении».