Երազում էր, որ նման մի «թուղթ էլ Նիկոլի սեղանին դնեն». Աթանեսյան
«Հայաստանցի, հայ,  ոչ բարով յեղափոխական հրապարակագիրը տառացիորեն երեկ թուլացած հաճույք էր ստացել Թրամփի կողմից Ուկրաինային ներկայացված «կապիտուլյացիայի ակտը» կարդալուց և երազում էր, որ նման մի «թուղթ էլ Նիկոլի սեղանին դնեն»:
Բայց խնդրեմ՝ բացատրեք, հարգելիներս. ո՞վ է տեսել, որ մի երկիր մյուսին «կապիտուլյացիայի ակտ» ներկայացնի, հետո իր արտաքին գործերի նախարարին, ով նաև նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով գլխավոր խորհրդականն է, գործուղի, որ գնա- «կապիտուլյանտի»  հետ քննարկի «կապիտուլյացիայի պայմանները»:
Թրամփի ուկրաինական ծրագրի դեպքում դա տեղի է ունեցել. պետքարտուղար Ռուբիոն ժամեր շարունակ Ժնևում բանակցել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախկին նախարար, ԱԽ քարտուղար Ումերովի հետ և անձամբ հայտարարել, որ հասել են զգալի առաջընթացի, արդյունքում կունենան փաստաթուղթ, որ կբավարարի Ուկրաինային, բնականաբար, նաև՝ ԱՄՆ-ին: Понятно, господа?: Վերջնական ծրագիրը համաձայնեցվում է ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև, ներգրավված է նաև եվրոպական եռյակը՝ Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան և Գերմանիան: Իհարկե, չկա երաշխիք, որ Պուտինը կընդունի այդ ծրագիրը, բայց դա արդեն «խեղդվողի գործն է»»:

"An Armenian, a non-revolutionary publicist, literally got a faint pleasure yesterday from reading the 'act of capitulation' presented by Trump to Ukraine and dreamed that such a 'paper would be put on Nikol's table."
But please explain, my dears: who has ever seen one country present another with an "act of capitulation" and then send its foreign minister, who is also the president's chief national security adviser, to go and discuss the "terms of capitulation" with the "capitulator"?
In the case of Trump's Ukrainian plan, this happened. Secretary of State Rubio negotiated for hours in Geneva with the former Ukrainian Defense Minister and Security Council Secretary Umerov, and personally announced that they had made significant progress: as a result, they would have a document that would satisfy Ukraine and, naturally, the United States. Understand, gentlemen? The final plan is being agreed upon between the United States and Ukraine, and the European troika - France, Great Britain, and Germany - is also involved. Of course, there is no guarantee that Putin will accept this plan, but that is already "the work of a drowning man."