ԱՄՆ-ը ստիպված է լինելու մտածել Իսրայելի հանդեպ քաղաքականության վերանայման մասին. Բադալյան
«ԱՄՆ նախագահ Թրամպը Վաշինգտոնում ընդունելով Սաուդյան Արաբիայի արքայազնին, հայտարարել է, որ Սաուդյան Արաբիայն ՆԱՏՕ-ից դուրս ԱՄՆ գլխավոր դաշնակիցն է: Արքայազն Բեն Սալմանի այցի ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել, որ Ռիյադը Նահանգներում իր ներդրումները առաջիկա տարիների համար կհասցնի մինչեւ 1 տրիլիոնի:
Ամիսներ առաջ՝ իր պաշտոնամուտից հետո Մերձավոր Արեւելք՝ Սաուդյան Արաբիա, Կատար ու ԱՄԷ կատարած այցի ընթացքում Թրամպը հայտարարել էր 600 միլիարդ դոլարի սաուդական ներդրումների մասին, որ պայմանավորվել էին առաջիկա տարիների համար: Այժմ փաստորեն խոսք է գնում 400 միլիարդ դոլարով ավելիի մասին:
ԱՄՆ Ռիյադին կմատակարարի Ֆ35 կործանիչներ, 300 տանկ եւ այլ սպառազինություն: Ըստ էության, սա մերձավորարեւելյան անվտանգության բալանսի վերափոխմանը միտված էական քայլ է:
Հայտարարությունը, որ Սաուդյան Արաբիան դառնում է ՆԱՏՕ-ից դուրս ԱՄՆ գլխավոոր դաշնակից, անշուշտ շատ հետաքրքիր է: Հարց է առաջանում, իսկ ի՞նչ է այդ դեպքում Իսրայելը, եթե Սաուդյան Արաբիան է դառնում ՆԱՏՕ-ից դուրս ԱՄՆ գլխավոր դաշնակիցը: Իսրայելը մղվում է առնվազն երկրորդ պլա՞ն, թե՞ Իսրայելը պարզապես դուրս է հաշվից, այսինքն Իսրայելը ըստ էության այնքան օրգանական է դիտվում, որ հաշվի մեջ չէ:
Գործնականում սակայն, ամերիկա-իսրայելյան հարաբերությունը շատ ավելի բարդ ու բազմաշերտ է, քան կարող է մոնոլիտ թվալ առաջին հայացքից: Ես պարբերաբար մատնացույց եմ արել դրվագները, հատկանշական պահերը, որոնք վկայում են այդ ոչ միարժեքության մասին:
Աշխարհում փոխվում է ուժերի բալանս եւ ԱՄՆ չի կարող իրեն թույլ տալ Իսրայելի հանդեպ իր «ավանդական» քաղաքականությամբ «տեսադաշտից» դուրս թողմել արաբական աշխարհը, որի ուղղությամբ արդեն քանի տարի բավականին ինտենսիվ աշխատում է թե Չինաստանը, թե նաեւ Ռուսաստանը:
Առավել եւս, որ դրանից զատ, արաբական էլիտաների հարցում իհարկե որոշակի ազդեցություն ունի Թրամպի «ներքաղաքական» գլխավոր մրցակիցը՝ Լոնդոնը:
Հետեւաբար, Նահանգների ղեկին լինեն դեմոկրատներ, թե հանրապետականներ, եթե նրանք սպասարկելու են ԱՄՆ շահը, անխուսափելիորեն ստիպված են լինելու մտածել Իսրայելի հանդեպ քաղաքականության վերանայման մասին:
Վերստին հիշեցնեմ ամերիկյան աշխարհաքաղաքականության մետրներից մեկի՝ Քիսինջերի խոսքը, որ նա արել էր տարիներ առաջ, թե՝ 2024 թվականին Իսրայել պետությունը գոյություն չի ունենա իր ներկայիս տեսքով: Այդ խոսքի համատեքստն ըստ էության այն է, որ չպետք է գոյություն ունենա նաեւ այդ պետության հանդեպ ամերիկյան քաղաքականությունը իր «ավանդական տեսքով», եթե ԱՄՆ ուզում է մրցունակ լինել նոր Մերձավոր Արեւելքում, որը թերեւս դառնալու է առավել գլոբալ ռեգիոն»:

Political commentator Hakob Badalyan wrote:
“US President Trump, receiving the Saudi Arabian prince in Washington, announced that Saudi Arabia is the leading US ally outside of NATO. During Prince Bin Salman’s visit, agreements were reached for Riyadh to increase its investments in the United States to $1 trillion over the coming years.
Months ago, during his visit to the Middle East, including Saudi Arabia, Qatar, and the UAE, after taking office, Trump announced $600 billion in Saudi investments that had been agreed upon for the coming years. In fact, we are now talking about $400 billion more.
The US will supply Riyadh with F-35 fighter jets, 300 tanks, and other weapons. In essence, this is a significant step aimed at transforming the security balance in the Middle East.
The announcement that Saudi Arabia is becoming the main US ally outside NATO is undoubtedly exciting. The question arises: What is Israel in this case if Saudi Arabia becomes the main US ally outside NATO? Is Israel being pushed to at least the second plan, or is Israel being disregarded, that is, Israel is essentially being viewed so organically that it is not included in the calculation?
In practice, however, the US-Israeli relationship is much more complex and multi-layered than it might seem monolithic at first glance. I have repeatedly pointed out episodes, characteristic moments that testify to this ambiguity.
The balance of power in the world is changing, and the US cannot afford to leave the Arab world out of its “sight” with its “traditional” policy towards Israel, towards which both China and Russia have been working quite intensively for several years.
Moreover, in addition to this, Trump’s main “domestic” rival, London, certainly has some influence on the Arab elites.
Consequently, whether Democrats or Republicans are at the helm of the United States, if they are going to serve US interests, they will inevitably have to think about revising their policy towards Israel.
Let me once again recall the words of Kissinger, one of the masters of American geopolitics, who said years ago that in 2024, the state of Israel will not exist in its current form. The context of that statement is essentially that American policy towards that state should not exist in its “traditional form” either, if the US wants to be competitive in the new Middle East, which is likely to become a more global region."