Վաղարշապատի ընտրությանը փլուզվեց «կոնսենսուս -» քաղտեխնոլոգիական մանտրան. Աթանեսյան
«Քաղտեխնոլոգիական «կոնսենսուս -»  հնարքն առաջին անգամ կիրառվել է Արցախի 2020թ. նախագահական ընտրություններում : Բոլոր թեկնածուները պայքարում էին, որպեսզի  Արայիկ Հարությունյանը մի փուլով չընտրվի: Արդյունքում Ստեփանակերտը պատերազմն ընդունեց պետական-քաղաքական աղետալի անկազմակերպվածությամբ, կառավարման համակարգի գրեթե անգործությամբ, ինչը եւ դարձավ պարտության, թերեւս, գլխավոր պատճառը:
«Կոնսենսուս -» տեխնոլոգիան կիրառվել է Գյումրու ընտրություններում. բոլոր ուժերն ամեն ինչ արել են, որպեսզի ՔՊ թեկնածուն չհաղթի:  Վարդան Ղուկասյանը խոստանում էր նախադեպը կիրառել խորհրդարանական ընտրություններում եւ Հայաստանը տանել Ռուսաստան-Բելառուս միութենական պետության կազմ: Ըստ էության, դա հայ-ադրբեջանական եւ հայ-թուրքական կարգավորումը վիժեցնելու, Հայաստանի քաղաքակրթական այլընտրանքը բացառելու, անվտանգային եւ տնտեսական միջավայրը սահմանափակելու ծրագիր է:
Վաղարշապատի համայնքային ընտրության կարեւորությունը ոչ այնքան ՔՊ թեկնածուի հաղթանակն է, որքան որ՝ «կոնսենսուս -» քաղտեխնոլոգիական մանտրայի փլուզումը, արժեզրկումը:  Կոտրել «կոնսենսու -» քաղտեխնոլոգիական մատրիցան, նշանակում է ընտրել խաղաղության եւ նոր Հայաստանի օրակարգը: Դա իշխանության հաջողությունն է, որ նրան կրկնակի պատասխանատվության տակ է դնում: Խաղաղության փորձությունն ավելի ծանր է, քան պատերազմինը»:

The political technology mantra of "consensus" collapsed in the Vagharshapat election. Atanesyan
“The political technology “consensus trick was first used in the 2020 presidential elections in Artsakh. All candidates were fighting to prevent Arayik Harutyunyan from being elected in one round. As a result, Stepanakert entered the war with catastrophic state-political disorganization and an almost inactionable governance system, which perhaps became the main reason for the defeat.
“Consensus -” technology was used in the elections in Gyumri: all forces did everything to prevent the KP candidate from winning. Vardan Ghukasyan promised to apply the precedent in the parliamentary elections and lead Armenia into the Russia-Belarus union state. In essence, it is a program to abort the Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish settlement, to exclude the civilizational alternative of Armenia, and to limit the security and economic environment.
The importance of the Vagharshapat municipal election lies not so much in the victory of the KP candidate as in the collapse and devaluation of the “consensus -” political-technological mantra. Breaking the “consensus” political-technological matrix means choosing the agenda of peace and a new Armenia. It is the success of the government that places it under double responsibility. The test of peace is more complicated than that of war.