«Հանուն հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյան «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«Փաշինյան–Սանդու հանդիպումը ուղենիշ է, սակայն Սանդուին ոչ միայն պետք է հանդիպել, այլև սովորել՝ ինչպես հաղթել պետության և ժողովրդավարության թշնամիներին:
ժողովրդավարական անվտանգությունը պետք է դառնա պետական անվտանգության առանցքը։ Մայա Սանդուն պաշտոնավարման ընդամենը երեք տարում հստակ ցույց տվեց՝ սուվերենությունն սկսվում է ինստիտուտներից. կուսակցական ֆինանսավորման լիակատար թափանցիկություն, անկախ արդարադատություն, ընտրական համակարգի պաշտպանություն, կիբերհիգիենա և կեղծ տեղեկատվության կանխարգելում։ Ահա այն մեխանիկան, որով կոտրվում է քրեաօլիգարխիայի շահերի շղթան և նահանջում է օտար ազդեցության լծակը։
Հայաստանին պետք է նույն տրամաբանությունը՝ խոստումներից դեպի ինստիտուցիոնալ լուծումներ․ քաղաքական փողի աղբյուրների բացահայտ հաշվետվություն, հակակոռուպցիոն հետաքննությունների իրական անկախություն, ընտրական ու թվային ենթակառուցվածքների պաշտպանություն, մեդիագրագիտության ազգային ծրագիր, ինչպես նաև դատական համակարգի որակական սանիտարիա՝ անխուսափելի պատասխանատվությամբ։ Սա «պայքար ընդդեմ ինչ-որ մեկի» չէ, սա պետության ինստիտուցիոնալ հզորացման օրակարգ է։
Երևան–Քիշնև համագործակցությունը պետք է անհապաղ առարկայացնել՝ ներդնելով համատեղ հակակոռուպցիոն քննությունների մեխանիզմներ, համակարգելով ընտրական կառավարման փորձի փոխանակումը, սահմանելով կիբերհարձակումներին արագ արձագանքման միասնական շրջանակ, ներդնելով քաղաքական ֆինանսավորման վերահսկողության համադրելի ստանդարտներ և ձևակերպելով ապօրինի ակտիվների վերադարձի ու բռնագանձման իրավական ընթացակարգեր։ Սա ժողովրդավարական անվտանգության հենքն է և մեր պետականության կայունացման և ժողովրդավարության զարգացման ուղին»:

"The Pashinyan-Sandu meeting is a landmark, but Sandu should not only meet, but also learn how to defeat the enemies of the state and democracy.
Democratic security should become the axis of state security. In just three years in office, Maya Sandu clearly demonstrated that sovereignty begins with institutions: full transparency in party financing, independent justice, protection of the electoral system, cyber hygiene, and the prevention of false information. Here is the mechanism by which the criminal oligarchy's chain of interests is broken and the lever of foreign influence retreats.
Armenia needs the same logic: from promises to institutional solutions. Transparent reporting of sources of political money, absolute independence of anti-corruption investigations, protection of electoral and digital infrastructure, a national media literacy program, as well as qualitative sanitation of the judicial system with inevitable responsibility. This is not a "fight against someone"; it is an agenda for strengthening the state's institutions.
Yerevan-Kishinev cooperation should be implemented immediately by introducing mechanisms for joint anti-corruption investigations, coordinating the exchange of electoral management experience, defining a common framework for rapid response to cyberattacks, introducing comparable standards for political financing control, and formulating legal procedures for the return and confiscation of illegally obtained assets. This is the basis of democratic security and the path to stabilizing our statehood and developing democracy.