Ի՞նչ է ասում Մայր աթոռը՝ դե՞մ է խաղաղությանը, իսկ փոխարենն ի՞նչ է առաջարկում. Աթանեսյան
«Տեղեկատվա-քարոզչական այս փոխհրաձգությունների, կոմպրոմատների պատերազմի իմաստը ո՞րն է: Կա առարկայական իրավիճակ, իշխանությունը գնում է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման, հարևանների հետ նոր որակի և մակարդակի հարաբերությունների հաստատման: Ի՞նչ է ասում ընդդիմությունը:
Դե՞մ է այդ ուղեգծին: Եթե այո, ապա պետք է կոնցեպտուալ այլընտրանք առաջարկի, հիմնավորի, իր պլատֆորմի շուրջ հանրային կոնսոլիդացիա ապահովի: Ի՞նչ է ասում Մայր աթոռը՝ դե՞մ է խաղաղությանը, իսկ փոխարենն ի՞նչ է առաջարկում՝ թող Ամենայն հայոց և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսները միասնական կոնդակով ներկայացնեն Հայաստանի քաղաքացուն, աշխարհասփյուռ հայությանը:
Թե չէ շատ կայուն տպավորություն է, որ  ընդդիմությունը և Եկեղեցին միայն մի խնդիր ունեն՝ իշխանությունը թող իր գործն անի, բայց իրենց ձեռք չտա: Այդքանը կարելի է Նիկոլ Փաշինյանի հետ կոնֆիդենցիալ հանդիպմանն ասել, տալիք-առնելիքի հարցերը կարգավորել և անցնել տներով: Երեք միլիոն մարդու դիվուդադարի մատնելու ի՞նչ կարիք կա, եթե ոչ աշխարհիկ, ոչ հոգեւոր ընդդիմությունը Փաշինյանի արտաքին քաղաքականությանը կոնցեպտուալ այլընտրանք չունի»:

What does the Holy See say? Is it against peace, and what does it propose instead? Atanesyan
"What is the meaning of these information-propaganda skirmishes, the war of compromising materials? There is a factual situation: the government is moving towards signing a peace treaty with Azerbaijan and establishing relations with its neighbors on a new level. What does the opposition say?
Is it against that course? If so, then it should offer a conceptual alternative, substantiate it, and ensure public consolidation around its platform. What does the Mother See say? Is it against peace, and what does it propose instead? Let the Catholicos of All Armenians and the Great House of Cilicia present the citizens of Armenia and the Armenians around the world with a unified kondak.
Otherwise, there is a very stable impression that the opposition and the Church have only one problem: let the government do its job without interfering. "That much can be said in a confidential meeting with Nikol Pashinyan, to settle the issues of give-and-take and go through the houses. What is the need to put three million people in a state of demonic trance if neither the secular nor the spiritual opposition has a conceptual alternative to Pashinyan's foreign policy?"