Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի(MIT) պրոֆեսոր Արեգ Դանագուլյանը «Ֆեյսբուքի» էջում գրել է.
«Եթե ինձ մեկ շաբաթ առաջ ասեին որ ՀՅԴ-ն դեմ է հանդիսանալու Ալիևի դեմ սանկցիաներին, ուղղակի չէի հավատա: Կասեի` դա հավասարազոր է դավաճանությանը: Կասեի` դաշնակները բավականաչափ խելք ունեն, որ այդպիսի բան չանեն: Բայց ես միամիտ էի:
Ըստ ՀՅԴ-ի բարձրախոս հանդիսացող ANCA կազմակերպության հայտարարության` ՀՅԴ-ն դեմ է Ադրբեջանի վերնախավի դեմ պատժամիջոցներ սահմանող PEACE Act օրինագծին: Ինչու՞: Որովհետև օրինագիծը «ընդամենը» զսպում է Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի դեմ:
Այսինքն, այն «ընդամենը» խոչընդոտում է Սյունիքի կորստին:
Այսինքն, այն «ընդամենը» պաշտպանում է սահմանին ծառայող 40000+ երիտասարդների կյանքերը:
Ըստ ՀՅԴ-ի խղճուկ արդարացման, վերը բերված «մանրուքներից» այն կողմ օրինագիծը չի հասցեագրում Ադրբեջանի հանցագործությունները Արցախի և Հայաստանի դեմ: Այո, PEACE Act-ը իսկապես դա չի անում...այն չի լուծում Հայաստանի բոլոր պրոբլեմները: Բայց ինչպե՞ս կարող է դա պատճառ հանդիսանալ սանկցիաներին դեմ լինելու համար:
Նայեք, ես լրիվ կարող եմ հասկանալ մարդկանց վերապահումները օգոստոսի 8-ի համաձայնագրի կապակցությամբ: Բայց այստեղ խոսքն արդեն գնում է Ալիևի դեմ սանկցիաների մասին: Երբ ՀՅԴ-ն զոհաբերում է ՀՀ անվտանգության հարցը հանուն իր նեղ կուսակցական շահերի, այն հերթական անգամ ինքն իր ձեռքով պատռում է իր «հայրենասիրական» դիմակը ու ցույց տալիս, թե ինչպիսի խղճուկ աղանդի է վերածվել այս երբեմնի առաջադեմ հեղափոխական կուսակցությունը»:

ARF is against the bill on sanctions against the Azerbaijani elite. Danagulyan
If you had told me a week ago that the ARF would oppose sanctions against Aliyev, I would simply not have believed it. I would have said that it was tantamount to treason. I would have said that the Dashnaks are smart enough not to do such a thing. But I was naive.
According to the statement of the ANCA organization, which is the mouthpiece of the ARF, the ARF is against the PEACE Act bill imposing sanctions against the Azerbaijani elite. Why? Because the bill “only” restrains Azerbaijan’s aggression against Armenia.
That is, it “only” prevents the loss of Syunik.
That is, it “only” protects the lives of 40,000+ young people serving on the border.
According to the ARF’s flimsy excuse, beyond the “minorities” mentioned above, the bill does not address Azerbaijan’s crimes against Artsakh and Armenia. Yes, the PEACE Act does not really do that — it does not solve all of Armenia’s problems. But how can that be a reason to oppose sanctions?
Look, I can completely understand people’s reservations about the August 8 agreement. But here we are talking about sanctions against Aliyev. When the ARF sacrifices the security of Armenia for its narrow party interests, it once again tears off its “patriotic” mask. It shows what a pathetic sect this once progressive revolutionary party has become.”