9-րդ դասարանի Հայաստանի պատմություն դասագրքի համահեղինակ Նժդեհ Հովսեփյանը Ֆեյսբուքի էջում գրել է․
«Սամվել Շահրամանյանը, վերջապես, մի սխրանք է գործել՝ դասագրքի թեմայով դիմելով դատարան անձամբ իմ դեմ, ապա՝ ԿԳՄՍՆ-ի։ Կարդում եմ հայցադիմումը և մի զարմանահրաշ զավեշտ հայտնաբերում։ Ուրեմն, գրվածից ստացվում է՝ 2023թ. սեպտեմբերի 26-ին նա հրամանագիր չի ստորագրել, բայց սեպտեմբերի 28-ին Արցախի տեղեկատվական շտաբով դրա բովանդակության մասին ի լուր աշխարհի ծանուցել է։ Ապա հոկտեմբերի 19-ին հրամանագիր է ստորագրել՝ չեղարկելով սեպտեմբերի 26-ին «գոյություն չունեցած», բայց պաշտոնապես հայտարարված-համարակալված, իր իսկ խոստովանությամբ՝ «26.09.2023-ին ստորագրված ՆՀ-657-Ն հրամանագիրը»։
Հիմա սա ի՞նչ ծաղր է։ Ի՞նչն է պահանջում հերքել։ Եթե հրամանագիր չի եղել և խաբել է՝ ըստ իր իսկ ներկայիս՝ պոստֆակտում պնդման, ապա հետո ի՞նչն է չեղարկել նոր հրամանագրով։ Գոյություն չունեցած հրամանագրի գոյության դադարեցումը ո՞րն է։ Չեղած հրամանագիրը համարակալո՞ւմ է ունենում։ Եթե գրավոր չի եղել, ինչպե՞ս է կոչվել «ՆՀ-657-Ն հրամանաԳԻՐ»։ Պետության հետ գործ ունե՞նք, թե՞ ինչ որ մեկի առևտրային տաղավարի։
Ի դեպ, պարզվում է, որ չեղած հրամանագիրը չեղարկող հրամանագրի մասին ընդամենը 2 ամիս առաջ՝ 2025թ. մայիսի 14-ին են ֆեյսբուքյան գրառմամբ փաստաբանի էջում ազդարարել (հավանաբար արտահոսքից իմանալով, որ դասագրքում նման տող կա)։ Իսկ գուցե արժեր նախ դատի տալ Արցախի տեղեկատվական շտաբին ու Հայաստանի գրեթե բոլոր ԶԼՄ-ներին՝ առաջնորդվելով «Главное во время следствия не выйти на самих себя» սկզբունքով»։

Nzhdeh Hovsepyan, co-author of the 9th-grade Armenian history textbook, wrote on his Facebook page:
“Samvel Shahramanyan has finally committed a feat by filing a lawsuit against me personally, and then against the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia, on the topic of the textbook. I read the lawsuit and discovered an amazing irony. So, from what is written, it follows that on September 26, 2023, he did not sign a decree, but on September 28, he notified the world about its contents through the Artsakh Information Headquarters. Then on October 19, he signed a decree, canceling the “non-existent” but officially declared-numbered decree, by his own admission, “NH-657-N signed on September 26.”
Now what kind of mockery is this? What does it require to be refuted? If there was no decree and he lied, according to his own current, post-facto assertion, then what did he cancel with a new decree? What is the cessation of the existence of a decree that does not exist? Does a non-existent decree have a number? If it was not in writing, how was it called “NH-657-N DECREE”? Are we dealing with the state or someone’s trade pavilion?
By the way, it turns out that the decree canceling the non-existent decree was announced only two months ago, on May 14, 2025, in a Facebook post on the lawyer’s page (probably after learning of a leak that such a line existed in the textbook). And maybe it was worth suing the Artsakh Information Headquarters and almost all the media outlets of Armenia first, guided by the principle “The main thing is not to come out on yourself during the investigation.”