Մենք ղարաբաղյան շարժման թիկունքը մերկացրել ենք Դեմիրճյանին հեղինակազրկելով և բանսարկելով. Աթանեսյան
«Հրանտ Մաթևոսյանին հիշու՞մ եք, որ համալսարանի լեզվաբանության  դասախոսին ծաղրում է. «Մեյեն ասաց, Վվեդինսկին ասաց, Աճառյանն ասաց, իսկ դու ի՞նչ ես ասում, դոցենտ Ախվերդյան» (տառակերների համար ասեմ, որ մեջբերում եմ միտքը, այն էլ՝ հիշողությամբ):
Հիմա դառնանք «մեր աչխարներին». ի՞նչ նշանակություն ունի՝ մեր խնդիրների հանդեպ ի՞նչ է տալիս անդրադարձը, թե ով, երբ և ինչ է ասել հայ ժողովրդի մասին: Մենք ղարաբաղյան շարժման թիկունքը մերկացրել ենք, երբ Կարեն Դեմիրճյանին Երևանում հեղինակազրկել ենք, Մոսկվայում՝ բանսարկել: Ես չեմ ասում, Միխայիլ Գորբաչովն է հուշերի գրքում վկայում, որ Սիլվա Կապուտիկյանի և Զորի Բալայանի հետ 1988թ. փետրվարի 26-ի՝ 45 րոպե տևած հանդիպման 15 րոպեն նվիրել են մի հարցի՝ Կարեն Դեմիրճյանը «պերեստրոյկայի՞», թե՞ «կոռումպացված լճացման դարաշարջանի» ջատագով է:
Շարժման ֆորմալ և ոչ ֆորմալ լիդերներին Կարեն Դեմիրճյանը խանգարում էր, պետք էր Սուրեն Հարությունյան ունենալ՝ Ադրբեջանի կոմկուսի կենտկոմի քարտուղար Վեզիրովի հետ Համ(լ)ԿԵՄ կենտկոմում համատեղ աշխատանքի «դպրոց» անցած: Բանաստեղծի ասած՝ թու՜հ, ինչքան բան կա կյանքում ատելի: Գոնե լռելու բարոյականություն ունենային»:

We have exposed the back of the Karabakh movement by discrediting and demonizing Demirchyan. Atanesyan
Do you remember Hrant Matevosyan, who used to mock a university linguistics professor: “Meyen said, Vvedinsky said, Acharyan said, and what do you say, Associate Professor Akhverdyan” (for the sake of the scoundrels, I will say that I am quoting the thought, and from memory).
Now let’s turn to “our eyes”. What does it matter, what does the reflection on our problems give, who, when, and what was said about the Armenian people? We exposed the back of the Karabakh movement when we discredited Karen Demirchyan in Yerevan and demonized him in Moscow. I am not saying that Mikhail Gorbachev testified in his memoirs that in 1988, with Silva Kaputikyan and Zori Balayan, 15 minutes of the 45-minute meeting on February 26 were devoted to one question: is Karen Demirchyan a supporter of “perestroika” or “the era of corrupt stagnation?”
Karen Demirchyan was hindering the formal and informal leaders of the movement; they should have Suren Harutyunyan, who had gone through the “school” of joint work with Vezirov, the Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan, in the Central Committee of the Communist Party of Armenia. As the poet said, “Oh, how many things there are to hate in life. At least they had the morals to remain silent.”