Վաշինգտոնյան համաձայնագրերը պետք է դառնան նոր դարաշրջանի մեկնակետը. Բաբաջանյան
«Ադրբեջանը նավթի և գազի շնորհիվ իր արտաքին քաղաքականությունը վերածել է հարձակողական առավելության, Թուրքիան իր տնտեսական և ռազմական ներուժով ամրապնդում է տարածաշրջանային գերակայությունը, Վրաստանը Ադրբեջանի և Թուրքիայի աջակցութամբ վերածվել է տրանսպորտային ու տնտեսական կենտրոնի։
Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրերի շնորհիվ, Հայաստանը շրջանցած Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան արևմտյան նախագծից հետո, Հայաստանը կանգնած է երկրորդ պատմական հնարավորության առաջ։ Խոսքը ոչ միայն մեկ խողովակաշարի կամ հաղորդակցման ուղու մասին է, այլ տարածաշրջանային նոր համակարգում Հայաստանի տեղը ամրագրելու մասին։ Համաձայնագրերը մեզ հնարավորություն են տալիս հաստատել ինքնիշխանություն՝ հիմնված միջազգային իրավունքի, բաց սահմանների և թափանցիկ տնտեսական կապերի վրա։ Սա մեր իրական հնարավորություն է դուրս գալու փակուղուց և պետականության համար ստեղծելու ամուր հիմք։
Հայաստանին այսօր պետք է վճռականություն և քաղաքական իմաստություն։ Վաշինգտոնյան համաձայնագրերը պետք է դառնան մեր պետականության նոր դարաշրջանի մեկնակետը։ Սա մեր երկրորդ շանսն է, և այն կորցնելը հավասարազոր կլինի սեփական ապագան հանձնելուն։
Առաջին հնարավորությունը մենք կորցրինք Արցախյան առաջին պատերազմի հաղթանակից հետո՝ այն մսխելով կոռուպցիայի, անպատասխանատու կառավարման, ժողովրդի կեղեքման ու հարստահարման մեջ։ Բայց երկրորդ հնարավորությունը պիտի դարձնենք իրական ուժի աղբյուր և նոր Հայաստանի կառուցման ուղենիշ։ Այս ճանապարհին մենք չենք հանդուրժելու ոչ անկոմպետենտություն, ոչ միջակություն, ոչ էլ պետականության հաշվին ինքնահաստատվող արկածախնդրություն։ Հայաստանը չի կարող շնչել թերի կառավարման պայմաններում․ նրա շնչառությունը պետք է ապահովեն գիտելիքը, պրոֆեսիոնալիզմը, արդարությունը։
Պետք է համախմբել և Հայաստան վերադարձնել մեր ժողովրդի լավագույն մտավոր ու մասնագիտական ներուժը՝ Ռուսաստանից, Եվրոպայից, Մերձավոր Արևելքից և Ամերիկաներից։ Սփյուռքի լավագույն մասնագետների ներգրավումը պարտադիր պայման է, եթե ուզում ենք իրականացնել ինստիտուցիոնալ վերափոխում և բացել երկրի զարգացման ճանապարհները։
Նրանք մեր չօգտագործված թաքնված ուժն են, նրանք Հայաստանի նոր շունչն են։ Եվ եթե մենք այս անգամ գտնենք ու լուծենք Հայաստանի շնչառության խնդիրը՝ այն կդառնա ոչ թե մեկ անցողիկ հնարավորություն, այլ հարատև պետության ամուր հիմք»։

Вашингтонские соглашения должны стать отправной точкой новой эпохи — Бабаджанян
«Азербайджан благодаря нефти и газу превратил свою внешнюю политику в инструмент наступательного преимущества, Турция укрепляет региональное доминирование своим экономическим и военным потенциалом, а Грузия при поддержке Азербайджана и Турции стала транспортным и экономическим центром.
Благодаря предварительно подписанным в Вашингтоне мирным соглашениям, после западного проекта Баку–Тбилиси–Джейхан, обошедшего Армению, перед нашей страной открывается вторая историческая возможность. Речь идет не просто об одном трубопроводе или маршруте сообщения, а о закреплении места Армении в новой региональной системе. Соглашения дают нам возможность утвердить суверенитет — на основе международного права, открытых границ и прозрачных экономических связей. Это реальный шанс выйти из тупика и создать прочный фундамент для государственности.
Сегодня Армении нужны решимость и политическая мудрость. Вашингтонские соглашения должны стать отправной точкой новой эпохи нашей государственности. Это наш второй шанс, и его потеря будет равнозначна сдаче собственного будущего.
Первую возможность мы упустили после победы в Первой Карабахской войне — растранжирив ее на коррупцию, безответственное управление, эксплуатацию и угнетение народа. Но вторую возможность мы должны превратить в источник реальной силы и ориентир для построения новой Армении. На этом пути мы не потерпим ни некомпетентности, ни посредственности, ни авантюризма за счет государственности. Армения не может дышать в условиях ущербного управления — ее дыхание должны обеспечивать знания, профессионализм и справедливость.
Необходимо объединить и вернуть в Армению лучший интеллектуальный и профессиональный потенциал нашего народа — из России, Европы, Ближнего Востока и Америки. Привлечение лучших специалистов из диаспоры — обязательное условие, если мы хотим осуществить институциональные преобразования и открыть путь развитию страны.
Они — наша неиспользованная скрытая сила, они — новое дыхание Армении. И если на этот раз мы сумеем найти и решить проблему дыхания страны, то это станет не временной возможностью, а прочным фундаментом вечного государства».