Հայաստանը երկու տասնամյակ փախչում էր, ինչպես սատանան՝ խունկից. Աթանեսյան
«Հիմնովին սխալ է, թե Հայաստանում երբևէ եղել է ոչմիթիզական իշխանություն:  Փաստերն անողոք են. նախագահի պաշտոնն ստանձնելուց ոչ մեկ տարի հետո Ռոբերտ Քոչարյանը և նրա թիմը, այդ թվում՝ Ստեփանակերտում, համաձայնել են ԼՂ կարգավորման «ընդհանուր պետություն» տարբերակն ընդունել որպես բանակցությունների հիմք, որով ԼՂ շուրջ բոլոր տարածքները, Լաչինի միջանցքից բացի, պետք է վերադարձվեին Ադրբեջանին, իսկ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում  ճանաչվեր «հանրապետական տիպի պետական կազմավորում», փաստացի՝ ինքնավար հանրապետություն: Հետադարձ հայացքով գնահատելիս ավելի ու ավելի ես համոզվում, որ ոչմիթիզական պետական քաղաքականությունն ավելի արդյունավետ կլիներ, քան՝ դիվանագիտական «կեսհղիությունը», որ ընդհանուր գծերով հանգում էր «առևտրի». Հայաստանը վերադարձնում է ԼՂԻՄ-ից դուրս բոլոր տարածքները, եթե Ադրբեջանը ճանաչի...
Սկզբում ասում էին՝ «եթե ճանաչի ԼՂ անկախությունը», հետո ասացին՝ «եթե ճանաչի կարգավիճակի հարցով հանրաքվեի անցկացումը», վերջում ասացին՝ «եթե ճանաչի նրա ինքնորոշման իրավունքը»: Ադրբեջանը ոչինչ չճանաչեց, բացի պատերազմը: Այն, ինչից Հայաստանը երկու տասնամյակ փախչում էր, ինչպես սատանան՝ խունկից: Իսկ եթե ունենայինք կայուն, անհողդողդ,  ոչմիթիզական արտաքին  քաղաքականություն, ապա պատերազմը կլիներ, թերևս, 2010-11 թվականներին և հաստատ այլ ավարտ կունենար, քան եղավ 2020-ին: Այնպես որ, մարդկանց հաճելի վերագրումներ չի կարելի անել: «Հանձման մեխանիկան» գործի է դրվել 1998 թվականի իշխանափոխության հետ:
Հ.Գ. Ընդ որում, հարկ է հստակ ընդգծել, որ բանակցային այդ բուֆոնադան Հայաստանի պարագայում բացարձակապես հակասահմանադրական էր, որովհետև երկրի մայր օրենքի իմաստով «Արցախը Հայաստան է, և վերջ»»:

Armenia has been fleeing for two decades, like the devil fleeing from incense. Atanesyan
Vahram Atanesyan, a former member of the Supreme Council of Armenia and a member of the National Assembly of the Nagorno-Karabakh Republic, wrote on his Facebook page:
"It is fundamentally wrong that there has ever been a non-mythical government in Armenia. The facts are inexorable: less than a year after assuming the post of president, Robert Kocharyan and his team, including in Stepanakert, agreed to accept the "common state" version of the Nagorno-Karabakh settlement as the basis for negotiations, under which all territories around Nagorno-Karabakh, except for the Lachin corridor, were to be returned to Azerbaijan, and Nagorno-Karabakh within the internationally recognized borders of Azerbaijan would be recognized as a "republican-type state formation", in fact, an autonomous republic. In retrospect, I am increasingly convinced that a non-mythical state policy would have been more effective than a diplomatic "half-heartedness", which in general terms amounted to "trade". Armenia returns all territories outside the NK if Azerbaijan recognizes...
At first, they said, "if it recognizes the independence of NK," then they said, "if it recognizes the holding of a referendum on the status issue," and finally, they said, "if it recognizes its right to self-determination." Azerbaijan recognized nothing but war, which Armenia had been running away from for two decades, like the devil from incense. And if we had a stable, unwavering, non-mythologized foreign policy, then the war would have happened, perhaps, in 2010-11 and would have had a different ending than it did in 2020. So, people cannot be made pleasant attributions. The "mechanics of surrender" were put into action with the change of power in 1998.
P.S. Moreover, it is necessary to clearly emphasize that this negotiation buffoonery was unconstitutional in the case of Armenia, because according to the country's constitution, "Artsakh is Armenia, and that's it."