Լավրովի այցից անմիջապես հետո Իրանի դեսպանը կրկին հայտարարեց. Գագիկ Քամալյան
«Լավրովի այցից անմիջապես հետո Հայաստանում ԻԻՀ դեսպանը կրկին հայտարարեց, որ «Զանգեզուրի միջանցք» չի լինելու։ Զուգադիպությո՞ւն էր սա, թե՞ հերթական ազդակ, որ Լավրովը կուլիսներում անդրադարձել է այդ հարցին։
Իրականում, Լավրովի այցը չէր սահմանափակվում միայն տարածաշրջանային կոմունիկացիաների թեմայով։ Հայ-ռուսական հարաբերությունների այսօրվա վիճակը, ինչպես նաև ռուսաստանամետ ուժերի «օդիոզ» ընկալումը հանրության լայն շերտերի շրջանում, անկասկած մտահոգում են Մոսկվային։
Ռուսական կողմը փորձում է հասկանալ, թե ներկայիս իշխանությունն ինչպիսի միջնաժամկետ քաղաքական ծրագրեր ունի, հատկապես, ռուսական ինտեգրացիոն կառույցների հետ հարաբերությունների մասով։
Ինչ վերաբերում է Իրանի դեսպանի հստակ դիրքորոշմանը, այն դժվար է համարել պատահական հայտարարություն։ Իրանը մշտապես ընդգծում է իր դեմ լինելը ցանկացած «միջանցքային» լուծման, որը կարող է փոխել տարածաշրջանի հակակշիռները կամ ազդել իր ռազմավարական շահերի վրա։ Հետևաբար, հնարավոր է՝ Լավրովի այցի ընթացքում այս հարցը քննարկվել է նաև երկկողմ կամ եռակողմ ֆորմատներով, և Իրանը, իր հերթին, փորձել է կրկին հանրային հարթակներում ամրագրել իր դիրքորոշումը»։

"Immediately after Lavrov's visit, the Iranian Ambassador to Armenia once again announced that there will be no "Zangezur Corridor." Was this a coincidence or another signal that Lavrov had touched on this issue behind the scenes?
Lavrov's visit was not limited to regional communications. Moscow is undoubtedly concerned about the current state of Armenian-Russian relations and the "odious" perception of pro-Russian forces among broad segments of society.
The Russian side is trying to understand the current government's medium-term political plans, especially in terms of relations with Russian integration structures.
It isn't easy to consider the precise position of the Iranian Ambassador a random statement. "Iran has consistently emphasized its opposition to any "corridor" solution that could change the balance of power in the region or affect its strategic interests. Therefore, during Lavrov's visit, this issue was also discussed in bilateral or trilateral formats, and Iran, in turn, tried to reaffirm its position on public platforms."