«Կոլեկտիվ հոգեխանգարմունքը պատասխանատվությունից խուսափելու ալիբի չէ»
«Երբ 2020 թվականի ընտրություններին նախագահի 10 թեկնածու առաջադրվեց եւ մտավ մրցապայքարի մեջ, ոչ ոք չխոսեց, թե ինչու՞ է խախտվում Արցախի միասնականությունը կամ տասնամյակների ավանդույթը, երբ ունենում էինք ֆավորիտ, բայց հանուն դեմոկրատիայի առաջադրվում էր նաեւ երկրորդը: Երբ զինադադարի օրն Ազգային ժողովի երեք խմբակցությունները պահանջեցին Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը, ոչ մեկը դա սպառնալիք չհամարեց, ոչ էլ միասնության կոչ արեց:
Երբ 2021թ.-ի Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ Ստեփանակերտում բազմամարդ երթ կազմակերպվեց, որի մասնակիցները վանկարկում էին «Առանց Նիկոլ Հայաստան», ոչ ոք չասաց, թե Ստեփանակերտն ի՞նչ գոր ունի Հայաստանի ընտրությունների հետ: Երբ 2023-ին շրջափակված Արցախում ընտրվեց «Կոնսենսուս՝ մինուս Սամվել Բաբայան» քաղաքական դասավորություն, ոչ ոք չհարցրեց, թե Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարին ինչու՞ են մեկուսացնում: Այս ու առայժմ բացահայտման չտրվող բաժանվածությամբ, փոխադարձ անվստահությամբ եւ թշնամանքով Ստեփանակերտից տեղափոխվել են Երեւան, բաժանարար գծերն ավելի խորացրել, բայց ով իրենց ավանտյուրիզմի մասին մի խոսք է ասում, իսկույն հռչակվում է «պառակտիչ» եւ «Արցախի միասնության թշնամի»:
Մի հատ էդ միասնականներով շարքի կանգնեք՝ տեսնենք ո՞վ եք, ի՞նչ եք քարոզում եւ ինչու՞ եք վերարտադրության գնում, լսեք բռնատեղահանված մարդկանց, հետո պարզ կլինի «որից հետո որն է»: Բայց մինչ այդ իմացեք. «Կոլեկտիվ հոգեխանգարմունքը պատասխանատվությունից խուսափելու ալիբի չէ»»:

"When 10 presidential candidates were nominated and entered the race in the 2020 elections, no one spoke about why the unity of Artsakh or the decades-long tradition of having a favorite, but for the sake of democracy, a second candidate was also nominated. On the day of the ceasefire, the three factions of the National Assembly demanded the resignation of Arayik Harutyunyan. Still, no one considered it a threat, nor did they call for unity.
When a large march was organized in Stepanakert ahead of the 2021 parliamentary elections in Armenia, the participants chanted "Armenia without Nikol." no one said what Stepanakert had to do with the elections in Armenia. When in 2023, the "Consensus minus Samvel Babayan" political arrangement was elected in besieged Artsakh, no one asked why the former commander of the Defense Army was isolated. With this and still undisclosed division mutual distrust, and They moved from Stepanakert to Yerevan with hostility, deepening the dividing lines, but whoever said a word about their adventurism was immediately declared a "divisive" and "enemy of the unity of Artsakh."
Stand in line with those united ones. Let's see who you are, what you preach, and why you are going to reproduce. Listen to the displaced people, and then it will be clear "what comes after what." But before that, know: "Collective mental disorder is not an alibi to avoid responsibility."