Դուք ո՞վ եք, պարոն դեսպան. Բաբաջանյան
«Ռուսաստանի դեսպանը ՀՀ պաշտպանության նախարարին ուղղված նամակում անցնում է ընդունելի բոլոր սահմանները՝ իրեն իրավունք վերապահելով միջամտել Հայաստանի ներքին գործերին և հրապարակային կերպով դատապարտել Արծրուն Հովհաննիսյանի արտահայտած տեսակետը՝ այն որակելով որպես «ֆաշիզմի արդարացում»։
Դուք ո՞վ եք, պարոն դեսպան։
Դուք այն պետության ներկայացուցիչն եք, որը 2020-ից ի վեր անմիջական դերակատարություն է ունեցել Արցախի հայաթափման գործընթացում։ 2020-ի նոյեմբերին ռուսական խաղաղապահ ուժերը մտան Արցախ՝ երաշխավորելու բնակչության անվտանգությունը։ Սակայն ընդամենը երեք տարվա ընթացքում՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, Ադրբեջանի կողմից իրականացվեց լայնածավալ հարձակում, որի ժամանակ ռուսական կողմը ոչինչ չձեռնարկեց՝ հանցակից դառնալով այդ հարձակմանը:
Այդ օրվա տվյալներով՝ Արցախում ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ իրականացվեց հայության զանգվածային տեղահանություն, և ընդամենը մեկ շաբաթում ավելի քան 100․000 արցախահայեր ստիպված եղան լքել իրենց հայրենի հողը։ Սա զանգվածային էթնիկ զտում էր՝ ձեր անմիջական համաձայնությամբ։
Դուք ներկայացնում եք մի երկիր, որի լռությամբ Արցախի տարածքում ոչնչացվեցին, ձեր կարծիքով, Հայրենական մեծ պատերազմին նվիրված տասնյակ հուշարձաններ՝ այդ թվում՝ Մարտակերտի, Ասկերանի, Շուշիի, Հադրութի, Քաշաթաղի շրջաններում տեղադրված հուշաքարերը։ Շուշիում ադրբեջանցիները կոտրեցին և քանդեցին 1941-1945 թվականների պատերազմի նվիրյալների անուններով հուշարձանային ցուցանակները։ Այդ պատերազմին Արցախից մասնակցել էր ավելի քան 45․000 մարդ, որոնցից 22․000-ը չի վերադարձել, իսկ մոտ մեկ տասնյակ արցախցի արժանացել էր Խորհրդային Միության հերոսի կոչման, այդ թվում՝ մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը, մարշալ Բաբաջանյանը, որոնք ծնվել են Չարդախլու գյուղում։
Ի՞նչ պատահեց ձեր հարգանքին նրանց նկատմամբ, երբ նրանց հայրենիքում խաչքարերն էին ոչնչացվում, գերեզմանները պղծվում, հուշարձանները վերացվում։ Ո՞րտեղ էր ձեր ձայնը։
Դուք ներկայացնում եք մի երկիր, որը 2021-ի մայիսից սկսած Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի՝ Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Վայոց ձորի ուղղություններով իրականացված ադրբեջանական ներխուժումների ժամանակ չի կատարել իր դաշնակցային պարտավորությունները՝ չարձագանքելով ՀԱՊԿ-ի կանոնադրության խախտմանը։ Ձեր պետության արձագանքը եղել է՝ «սահմաններ հստակ գծված չեն»։
Եվ հիմա, այն բանից հետո, երբ դուք լռեցիք հայության դեմ կիրառված բռնության, տեղահանման, սրբության պղծման, պատմության ոչնչացման պահերին, համարձակվում եք հրապարակային նամակով խոսել մեր հասարակության արժեքներից, հիշողությունից ու համոզմունքներից։

Who are you, Mr. Ambassador? Babajanyan
The Russian ambassador, in his letter to the RA Minister of Defense, crosses all acceptable boundaries, reserving the right to interfere in the internal affairs of Armenia and publicly condemn the point of view expressed by Artsrun Hovhannisyan, describing it as a “justification of fascism.”
Who are you, Mr. Ambassador?
You are the representative of the state that has played a direct role in the depopulation of Artsakh since 2020. In November 2020, Russian peacekeeping forces entered Artsakh to guarantee the security of the population. However, in just three years, on September 19, 2023, Azerbaijan carried out a large-scale attack, during which the Russian side did nothing, becoming an accomplice to that attack.
According to the data of that day, a mass deportation of Armenians was carried out in Artsakh in the presence of Russian peacekeepers. In just one week, more than 100,000 Artsakh Armenians were forced to leave their native land. This was mass ethnic cleansing, with your direct consent.
You represent a country whose silence destroyed, in your opinion, dozens of monuments dedicated to the Great Patriotic War in the territory of Artsakh, including memorial stones installed in the regions of Martakert, Askeran, Shushi, Hadrut, and Kashatagh. In Shushi, Azerbaijanis broke and destroyed memorial signs with the names of the heroes of the war of 1941-1945. More than 45,000 people from Artsakh participated in that war, 22,000 of whom did not return, and about a dozen Artsakh residents were awarded the title of Hero of the Soviet Union, including Marshal Hovhannes Baghramyan and Marshal Babajanyan, who was born in the village of Chardakhlu.
What happened to your respect for them when khachkars were being destroyed, graves were being desecrated, and monuments were being removed in their homeland? Where was your voice?
You represent a country that, since May 2021, has not fulfilled its allied obligations during the Azerbaijani invasions of the sovereign territory of Armenia, Gegharkunik, Syunik, and Vayots Dzor by not responding to the violation of the CSTO charter. Your state’s response was: “Borders are not drawn.”
And now, after you remained silent during the violence, displacement, desecration of the sacred, and the destruction of history against the Armenian people, you dare to speak in a public letter about the values, memories, and beliefs of our society.
No. You have neither the moral, political, or historical right to evaluate us.
You represent a country that is silent in times of attack but teaches us a lesson in times of peace.